Bugün 28 Mart 2023 Salı
 • Antalya15 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1201.986
  %0.12
 • Dolar
  19.0947
  %0.03
 • Euro
  20.6267
  %-0.11
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kepez meclisinde isim tartışması
02 Ağustos 2019 Cuma 17:36

Kepez meclisinde isim tartışması

Kepez Belediyesi’nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısında, Barış Mahallesi'ndeki bir sokağa Galip Kuşçuoğlu isminin verilmesine tarikat şeyhi olduğu gerekçesiyle CHP grubu karşı çıktı. CHP'nin İsim Tespit Komisyonu üyesi Mustafa İlhan, Fethullah Gülen

Kepez Belediyesi’nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısında, Barış Mahallesi'ndeki bir sokağa Galip Kuşçuoğlu isminin verilmesine tarikat şeyhi olduğu gerekçesiyle CHP grubu karşı çıktı. CHP'nin İsim Tespit Komisyonu üyesi Mustafa İlhan, Fethullah Gülen hatırlatması yaparken, Başkan Hakan Tütüncü, Kuşçuoğlu’nu cumhuriyet ve Atatürk ile barışık biri olarak tanıdığını söyledi.

 

Kepez Belediyesi'nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısı, bugün belediye meclis salonunda Hakan Tütüncü başkanlığında yapıldı. 7 gündemle toplanan mecliste isim tartışması yaşandı. Barış Mahallesi'ndeki 2908 sokağa Galip Kuşçuoğlu isminin verilmesine tarikat şeyhi olduğu gerekçesiyle CHP grubu karşı çıkarken, yapılan oylama sonucunda oy çokluğuyla sokağın ismi Galip Kuşçuoğlu Caddesi olarak değiştirildi. Kepez Devlet Hastanesi’nin önündeki caddeyle ve geçtiğimiz yıllarda ormanlık alana atılan Atatürk büstüyle ilgili CHP Grup Sözcüsü Eren Kurt’un sorusuna da cevap veren Tütüncü, hastane, okul gibi kamu kurumlarının giriş çıkış kapısına siyasilerin karar vermediğini söyledi. Atatürk büstüyle ilgili devam eden davayı yakından takip ettiklerini bildiren Tütüncü, büstün Kaymakamlık deposunda korunduğunu ifade etti.

 

İLHAN KONUŞTU

Kepez Belediye Meclisi toplantısında oy birliğiyle kabul edilen maddelerden sonra 7’nci maddede Barış Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 2908 sokağın isminin mahalle yaşayanlarının talebi üzerine Galip Kuşçuoğlu Caddesi olarak değiştirilmesi talebi gündeme geldi. İsim verme konularının komisyona havalesini daha uygun bulduklarını belirten CHP Grup Sözcüsü Eren Kurt sözü partilerinin İsim Tespit Komisyonu Üyesi Mustafa İlhan’a verdi.

sam_8748.jpg

GÜLEN HATIRLATMASI

Söz konusu maddede sokağın caddeye çevrilerek adının Galip Kuşçuoğlu olarak değiştirilmesinin söz konusu olduğunu belirten İsim Tespit Komisyonu CHP Üyesi Mustafa İlhan, Galip Kuşçuoğlu’nun tarikat şeyhi olduğunu söyledi. Caddeye Galip Kuşçuoğlu’nun isminin verilmek istenmesini garipsediğini ifade eden İlhan, “Yanlış bir davranış olarak görüyorum. Kaldı ki tarikatlardan ve tarikat önderlerinden en fazla çeken sizlersiniz. Fethullah Gülen gibi bir tarikat şeyhini göklere çıkardınız ama başımıza açmadık bir sorun kalmadı. Biz çağdaş bir ülkede yaşıyoruz. Böyle bir yanlıştan dönülmesini özellikle rica ediyorum” şeklinde konuştu.

 

“2 YILDAN FAZLA SÜREDİR GELEN BİR TALEP”

Mahalle muhtarlığı ve vatandaşların 2 yıldan fazla süredir böyle bir talepleri olduğuna dikkat çeken Başkan Hakan Tütüncü ise, “Bu mahalle muhtarımızın resmi evrakıyla birkaç kez belediyemize müracaat ettiği bir talep. Bu talebin özünde yatan şudur; orada bir cami inşaatı yapılmış olması ve yine aynı şekilde Kültür Mahallesi’nde cami yaptırılmış olması” dedi.

sam_8732.jpg

“CUMHURİYET VE ATATÜRK İLE BARIŞIK BİRİ OLARAK TANIDIM”

Galip Kuşçuoğlu’nu hayattayken tanıdığını da belirten Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhuriyetin temel değerleriyle, Türkiye Cumhuriyeti devletiyle ve cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile oldukça barışık, farklı, entelektüel bir dünya görüşüne sahip olan, son derece zarif bir din adamı olarak gördüm kendisini. Kültür Mahallesi’ndeki mekanında başta Atatürk’ün sözleri, vecizeleri olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin milli ve manevi değerlerine haiz birçok şey orada hala mevcut. Bende birkaç kez kendisini orada ziyaret ettim. Dolayısıyla arkadaşlarıyla birlikte böyle bir hayır yapma düşüncesiyle bölgemize 2 tane cami kazandırdılar ve çeşitli sosyal projelerin içerisinde oldular. Bölgemize faydası olmuş ve rahmete giden bir değerdir. Bunun yanında Atatürk’le, cumhuriyetin temel değerleriyle son derece barışık. Cumhuriyeti de Atatürk’ü de hep referans göstermiş bir manevi büyük olarak tanıdım. Ben şahsen bu talebi geri çevirmenin doğru olmadığını düşünüyorum.”

 

“POPÜLİZM YAPMANIN GEREĞİ YOK”

Tekrar Fethullah Gülen hatırlatması yaparak, “Popülizm yapmanın gereği yok diye düşünüyorum. 30 küsur yıldır o bölgede yaşıyorum. Buna gerek yok diye düşünüyorum. Eğer bir isim vermek gerekiyorsa bu ülkenin Nobel almış mesela Aziz Sancar’ları, Orhan Pamuk’ları var. İsim konusunda daha çağdaş, laik, bu ülkeye hizmet etmiş insanları öne çekmek düzgün bir davranış olur diye düşünüyorum. Bütün tarikatlar takiyeler yaparlar. Şeriatçı olduğunu açıkça söylüyor. Atatürk’ü bir meşruiyet zemini yaratmak için kullanmış olabilir. Yakın tarihimizde gördüğümüz gibi bunu kullanıyorlar” diyen İlhan’a yanıt veren Tütüncü, şunları dile getirdi:

 

“POLEMİK OLUŞTURMAYALIM”

“Ben söylediklerinizle ilgili herhangi bir polemik oluşturmayacak şekilde konuyu kapatmak isterim. 11 yıldan beri belediye meclislerimizde caddelerimize, sokaklarımıza, parklarımıza çok çeşitli isimler verdik. Tarihimizde yer edinmiş büyüklerimizden tutun, memleketimize her türlü fedakarlık göstermiş, ilim dünyamıza katkılar koymuş, sağ ve sol görüşe sahip, bu ülkenin temel değerleriyle barışık, bu ülkenin rengi dediğimiz şahsiyetlerin isimlerini verdik. Bunlarla da iftihar ediyoruz. Bundan sonra da aynı şekilde talepler geldikçe bu isimleri vermeye devam edeceğiz.”

 

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ

Konuşmaların ardından madde başkan Tütüncü tarafından oylamaya sunuldu. AK Parti ve MHP gruplarının evet oyuna karşılık CHP grubunun hayır oyuyla sokağın caddeye çevrilerek isminin Galip Kuşçuoğlu olarak değiştirilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

sam_8750.jpg

KURT, KEPEZ DEVLET HASTANESİ’NİN ÖNÜNÜ HATIRLATTI

Toplantıda ayrıca gündem dışı söz alan CHP Grup Sözcüsü Eren Kurt, Kepez Devlet Hastanesi önündeki 15 Temmuz Şehitler Caddesi 27137 ada 2 nolu parseldeki ticarilerin ilçede siyaset yapmış ve siyasette aktif rol oynayan kişiler tarafından yeşil alana çevrildiği, işletmelerine rant sağlamak için kamunun malının gasp edildiğini söyledi. “Hastanenin kapılarının bile proje dışına çıkılarak işletmelere göre ayarlandığı görülmektedir” diyen Kurt, Başkan Tütüncü’den konuyla ilgili açıklama istedi.

 

“HASTANENİN GİRİŞ KAPISINA SİYASETÇİ KARAR VERMEZ”

Hastanenin çapraz Kuzeyinde yer alan binadan bahsedildiğini söyleyen Tütüncü, konuyla ilgili dilekçeyi alarak sorumlu başkan yardımcısına ilettiğini bildirdi. Kaldırımın imar planına uygun hale getirilmesiyle alakalı programa alındığını belirten Tütüncü, “Hastanenin giriş kapısının birileri tarafından belirlendiğine ilişkin bir değerlendirme doğru değil. Hastanenin projelendirilmesinden, temel atımından bitimine kadar işin içerisinde olan birisiyim. O hastaneye yaklaşık günlük giriş çıkış sayısı 25 bin civarında. Hastanelerin giriş çıkışları, sirkülasyonla alakalı projelendirme Sağlık Bakanlığı Yönetmelikleri ve ayrıca Karayolları Trafik Kanunu Yönetmelikleriyle belirlenen bir durum. Ben dahil oradaki giriş kapısının hangi yönde olacağına karar veren bir tek siyasetçi yoktur. Tamamıyla bilimsel gerçekler ve yönetmelikler karşısında hazırlanmış bir giriş çıkıştır. Bazı siyasetçiler giriş çıkış kapısının kendi binalarından yana olmasını istiyorlar ve bizim dükkanlarımızın ticari değeri artsın diyorlar. Bunu meşru bir beklenti olarak görürüm ama hoş görmediğim sosyal medyadan yıllardır hakkımızda atılıp tutuluyor. Hangi belediye başkanı hangi hastanenin, hangi okulun giriş ve çıkış kapısını belirliyor?  Okulların, hastanelerin, kamu kurumlarının kapıları trafik planına, karayolları trafik kanununa, yönetmeliklere, ilgili kurumun kendi iç yönetmeliklerine göre belirlenen bir durum” şeklinde açıklama yaptı.

 

“ATATÜRK HEYKELİ KAYMAKAMLIĞIN DEPOSUNDA”

Geçtiğimiz yıllarda belediye deposundan çıkarılarak ormanlık alana atılan Atatürk büstü ile ilgili de bilgi isteyen Kurt’a cevap veren Tütüncü, “Yargılama devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda duruşması gerçekleşti. Biz belediye olarak en iyi şekilde takip ediyoruz. Atatürk heykeli Kaymakamlığın deposunda emanete alınmış durumda” dedi. HABER: YUSUF KATRAĞ

Bu haber toplam 4075 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim