Bugün 13 Ağustos 2022 Cumartesi
 • Antalya26 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1038.865
  %-0.05
 • Dolar
  17.9312
  %-0.05
 • Euro
  18.392
  %-0.07

Kahraman Köktürk

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kahraman Köktürk

Kovanlıklı 3 Amca

27 Kasım 2021 Cumartesi 02:29

Şimdi sizlere Kovanlık köyünden olup artık edebiyete intikal etmiş üç tane amcadan bahsedeceğim. Bu kişiler benim çok sevdiğim çok geç bulduğum ama erken kaybettiğim üç ihtiyar. Ama gençlik dönemlerinde onlarla arkadaşlık yapmak isterdim. Bu kişiler kim mi?

  Yıllarca sulama kooperatifi başkanlığı yapmış Ali Kaya, bir trafik kazasında ayağını kaybetmiş olan Halil Yavaş ve en son geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz Şükrü Paşa Yıldız.  Kovanlık köyü misafirleri güzel karşılaması ile ünlüdür. Kovanlık insanı sosyaldir. Girişkendir. Döşemealtı ilçesinde de nüfus anlamında en kalabalık köylerden birisidir.

  Ali Kaya amcam ilk vefat eden oldu aralarında. Bucak ilçesinde hasta olarak yattığı zamanlarda gizlice köyleri gezerdik. Ali amcam kooperatif başkanlığı yaptığı için Korkuteli köylerinde de çok tanıdıklara sahipti. Onunla beraber birgün Döşemealtı Yağca köyüne gittiğimizde köy kahvehanesinde Bucak ilçesinden gelen yanımdaki doktor arkadaşlar için köylüleri tabir yerindeyse ayağa kaldırmıştı. Hele Koca Musa emmim ile de o zaman tanışmıştık.  Köye misafir geldiği zaman bu üç adamda işini gücünü bırakır misafir ile ilgilenirdi. Ali amcam neşeli adamdı. Rahmetli dedemi hatırlatırdı bana.

   Sonra Halil amcam vefat etti. bir ayağının dizinden aşağı kesilmiş olmasına rağmen ben yüzündeki gülümsemenin hiç eksildiğini görmedim. Her zaman güleryüzlü idi. Köye misafir geldiği zaman üşenmez gücenmez o da misafiri karşılamak için elinden geleni yapardı. Rahmetli ızdıraplı zamanlarında bile şikayet etmedi. Köy yararına hangi etkinlik olacaksa o koltuk değnekleri ile gelir misafirlerle sohbet ederdi. Halil amca eski kamyonculardan idi.

   En son da Şükrü Paşa Yıldız amcamı kaybettim. Benim köyümden evli idi. Öyle teşkilatçı bir adamdı ki köyde kim ne zaman doğdu yıllar boyunca yazmış. Köyün arşivi onda idi ama maalesef evi yangında yandı. Çocukları sonra yeni evi yaptı. O biraz daha meşhur bir adamdı. Şu anda Antalya siyasetinde olanlar yardım sözü vermişlerdi. Cenaze konduktan sonra uğradım. Dedim ki yeni ev yapılırken benimde görüştüğüm şu anda da mevcut belediye başkanları yardım edeceklerini söylemişti. Yardım ettiler mi diye aldığım cevap üzücü idi.

 Bu üç amca da gök kubbede hoş bir seda bıraktı. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun

Bu yazı toplam 913 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim