Bugün 27 Mart 2023 Pazartesi
 • Antalya15 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1199.906
  %-0.98
 • Dolar
  19.0863
  %0.19
 • Euro
  20.612
  %0.58
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Yeterli sayıda kurbanlık var”
07 Ağustos 2019 Çarşamba 14:22

“Yeterli sayıda kurbanlık var”

Fiyatları artırmak için yapılan ‘bayrama kadar kurbanlık hayvan kalmaz’ gibi söylemlere inanılmaması gerektiğini belirten Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı

Fiyatları artırmak için yapılan ‘bayrama kadar kurbanlık hayvan kalmaz’ gibi söylemlere inanılmaması gerektiğini belirten Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, Türkiye’de yeterli sayıda kurbanlık hayvan bulunduğunu vurguladı.

 

Türkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, yaklaşan Kurban Bayramıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’de yeterli sayıda kurbanlık hayvan olduğunun altını çizen Yardımcı, fiyatı artırmak için dillendirilen bayram günü kurbanlık bulunamayacağı gibi spekülatif söylemlere inanılmaması gerektiğini belirtti. Büyük alışveriş merkezlerinin kurbanlık hayvan satışı ve kesimine de tepki gösteren Yardımcı, kredi kartına taksitle kurbanlık hayvan satışının yanlış olduğunu söyledi. Bağışlarla ilgili de uyarılarda bulunan Yardımcı, “Yarın öbür gün kiliselerden gelip kurban derisi isterlerse hiç şaşmayın” dedi. Kesimlerle ilgili de vatandaşlara uyarılarda bulunan Yardımcı, işin ehli kişilere kesim yaptırılmasını istedi.

 

“TAKSİTLE KURBANLIK HAYVAN SATIŞI YANLIŞ”

Antalya İl Müftüsü Osman Artan’ın şartlar yerine getirildiği takdirde kredi kartına taksit yaptırılarak kurbanlık hayvan satın alınabileceğine yönelik açıklamalarına cevap veren Yardımcı, “Müftü dini benden daha iyi bilir ama bizim dinimiz de globalleşmedi. Eski, değişmeyecek ve güzel bir dinimiz var. Ne olursa olsun 12 ay taksitle yapılan alışverişte ya komisyon ya da vade farkı alınıyor. Firma anlaşmalıysa bile yine ondan komisyon alınıyor. Günümüzde faizin bile ismi değişmiş durumda. Komisyon, hizmet bedeli olmuş. Bankalar parasını faizsiz vermez. Bence kredi kartına taksitle kurbanlık hayvan satışı yanlış. Dinimiz paran varsa kes, yoksa kesme diyor” dedi.

 

İNTERNET BANKACILIĞINDAN KURBANLIK SATIŞI UYARISI

İnternet bankacılığı aracılığıyla kurbanlık hayvan satıldığına da dikkat çeken Yardımcı, “İnternet bankacılığı aracılığıyla paralar toplandı ve bayramda kurbanlar gelmedi. Nerede bulacaksınız adamı? Bugün en kötü kurbanlık hayvan bin lira. 100 kişiden toplansa 100 bin lira eder. En aşağı piyasayı 3-4 milyon lira çarpar giderler” uyarısında bulundu.

 

“BİR GÜNDE 5 BİN HAYVAN KESECEK MEZBAHA YOK”

Büyük marketlerden kurbanlık diye kilo ile et alındığına da işaret eden Yardımcı, “Büyük marketlerden kilo ile et alıyorlar. Geçtiğimiz bayramda 3 firmadan 3 koli et geldi. Hiçbir et birbirine uymuyordu. Bize dediler ki ‘5 bin hayvan kesildiğinde karışma oluyor.’ Bakın, Türkiye’de bir günde 5 bin hayvan kesecek mezbaha yok. Nerede kesiliyor bu hayvanlar? Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin mezbahasını biz işletiyoruz. 5 bin hayvanı 3 günde kesemeyiz” diye konuştu.

sam_8780.jpg

“DEVLET EL ATMALI”

Büyük alışveriş merkezlerinden alınan kurbanlık hayvan etlerinin bayramın birinci günü nasıl eve geldiğinin de sorgulanması gerektiğini kaydeden Yardımcı, şunları dile getirdi:

“Gelen ete bakıyorsunuz et soğumuş vaziyette. Bir kere kesilen taze eti sıcaklığıyla pakete koyamazsınız. Ne zaman kesildi? Burada büyük bir rant dönüyor. Devlet buna el atmalı. Paralar nereye gidiyor? Dinimizle alay mı ediyorlar? Kurbanlık ticaret sektörü haline mi geldi? Dolandırıcılık sektörü mü oldu? Vatandaşı biri internet bankacılığından dolandırsın, diğeri de kilo ile et satsın ve ismi kurban. Yok böyle bir şey.”

 

“BİR DAHA FETÖ OLAYI YAŞAMAYALIM”

FETÖ hatırlatması yapan Yardımcı, şöyle konuştu:

“Bildiğiniz gibi bir FETÖ olayı yaşadık. Bir daha FETÖ olayıyla karşılaşmayalım. Bu yerlerin kazançlarına ve kesimlerine müdahale edilsin. Biz yıllar önce vakıf, hayır kurumu adı altında toplanan kurban yardımlarına dikkat çekiyorduk. Onlar dindar olsa kimsenin hakkını yemez. Onlar dindar değil. Milletin sırtından geçinenler. 15 Temmuz’da gördük. Bizim 3 tane kasabımız şehit oldu. Verilen bağışlar yerini bulmadı. Yeri geldi vatandaşlardan zorla aldılar. Bunlara bir daha müsamaha verilmemesi için bu bağış yerlerinin kontrol altına alınması gerekir. İkinci bir FETÖ olayı yaşanmasın. Şuanda da hayır toplayanlar var. Devlet buna el atmalı.”

 

“KİLİSELERE BAĞIŞ TOPLARLARSA ŞAŞIRMAYIN”

Kurban kesimi, bağışı ve siparişle kurban alımıyla ilgili uyarılarda bulunan Yardımcı, “Kurban, dinimizin ibadetinin yerine getirilmesidir. Ehli olmayan kişiler kurban satıyor. Siz bunu alay eder gibi kiloyla, gününden evvel keserseniz olmaz. 5 bin kesim nerede yapılıyor? Yarın öbür gün kiliselere kurban derisi bağışı toplarlarsa gocunmayalım. Kiliselerden gelip kurban derisi isterlerse hiç şaşmayın. Kurbanımızla alay ediliyor, kilo ile et satılıyorsa ve 5 yıldır aynı yerde sayıyorsak bunlar olabilir. Kilo ile et satmak var mı dinimizde?” diye sordu.

 

“KURBANI İŞİN EHLİ KİŞİLERE KESTİRİN”

Antalya’da belediyeler tarafından kesim yerlerinin hazırlandığına dikkat çeken Yardımcı, “Kurbanlığı alırken bile ehli kişilere baktırmak gerekir. Belediyeler tarafından oluşturulan kesim yerlerinde işinin ehli kesiciler var. Bizde bu yıl Büyükşehir Belediyesi’yle 3 yerde kesim yapacağız. Vatandaşlarımız ikinci, üçüncü günü kestirsinler ama işin ehli kişilere kestirsinler. Kesiciler işi bilmeli, kasap olmalı. Bugün deriyi, eti bozduğunuz zaman milli servet. Resmi kesim yerlerinin hepsinde veterinerler var” diye konuştu.

 

KURBANLIK KİLO FİYATI 25-26 LİRA

Kurbanlık hayvanların canlı kilo fiyatının hizmet bedeliyle birlikte 25-26 lira arasında satıldığını bildiren Yardımcı, “Özellikle büyükbaşlarda kesim ve pay ayırma gibi hizmetlerde olduğu halde fiyat 26 lira. Bunun 3-4 lirası kesiciyle parçalamacıya gider. Küçükbaşta da fiyat yaklaşık aynı” dedi.

 

“1 MİLYON BÜYÜKBAŞ, 3 MİLYON KÜÇÜKBAŞ HAYVAN KESİLECEK”

Geçtiğimiz yıl ülke genelinde 866 bin büyükbaş, 2 milyon 682 bin küçükbaş, Antalya’da ise 6 bin 787 büyükbaş, 100 bin küçükbaş hayvan kesildiğini hatırlatan Yardımcı, bu yıl Türkiye’de 1 milyon civarında büyükbaş, 3 milyon civarında küçükbaş, Antalya’da ise 7 bin 500 civarında büyükbaş, 120 bin civarında da küçükbaş hayvanın kurban olarak kesileceğini bildirdi.

 

“YETERLİ KURBANLIK VAR”

Şimdiye kadar Antalya’ya dışarıdan küçükbaş olarak 50 bin, büyükbaş olarak da 2 bin civarında kurbanlık geldiğini kaydeden Yardımcı, kentte yetişen hayvanların da buna katılmasıyla yeterli sayıda kurbanlık hayvanın olduğunu bildirdi. Fiyatları artırmak için her yıl spekülasyonlar yapıldığına dikkat çeken Yardımcı, “Bakın her sene çıkarlar 50-100 lira fazlaya satmak için bir provokatörlük yaparlar. ‘Kurban yok, bu sene kıt’ gibi. Geçen sene kurbanlıkları Et Balık kesti. Hani yoktu, kıttı. Vatandaşların beynini bulandırıyorlar. Bu yıl Türkiye çapında ve Antalya’da yeterli sayıda kurbanlık hayvan var. Hiç acele etmeye gerek yok. Kurbansız kalan bizi arasın. Biz gereken yardımı yaparız” ifadelerini kullandı. YUSUF KATRAĞ’IN HABERİ

Bu haber toplam 3368 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim