Bugün 30 Ocak 2023 Pazartesi
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1162.636
  %-0.18
 • Dolar
  18.7929
  %-0.06
 • Euro
  20.4049
  %-0.13

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Akdeniz Üniversitesi ve kültürümüz…

20 Aralık 2021 Pazartesi 00:30

 

            Kültürümüz geleneklerimiz, göreneklerimiz ve sembol değerlerimiz o kadar zengin ki…

            Yüzyıllardır süregelen ve atalarımızdan öğrendiğimiz değerlerimizi bugüne değin yaşatma noktasında gösterdiğimiz hassasiyet ve duyarlılık, kuşaklar boyu yeni güzellikler yaşatırken, mevcut olan ve bugüne değin yaşatılabilmiş kültürel yaşantımızın en yalın halinin örneklerini görebilmek mutlu ediyor bizleri.

            Bu noktada bugün Akdeniz Üniversitesi’nin ‘’örnek’’ olabilecek bir yaklaşımından söz edeceğim.

   Akdeniz Üniversitesi, öğrencilere Yörük kültürünü tanıtmak amacıyla merkezi yemekhanesinde bölgeye özgü yörük yemekleri menüsü sunmaya başladı.    Bu anlamda öğrenciler her ay farklı bir Yörük menüsü ile tanışacak.

 

    Evet… Akdeniz Üniversitesi’nde öğrencilere Yörük kültürünü tanıtmak amacıyla örnek bir proje başlatıldı. Yörük Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÖRKAM) öncülüğünde hayata geçen projede, merkez yemekhanede her ay öğrencilere ve personellere Yörük yemekleri sunulacak. Her ay farklı bir Yörük menüsünün yer aldığı projede ilk menü önceki gün servis edildi.

  Bu noktadan hareketle; yemek kültürümüzde farklı bir yeri olan yayla çorba, keşkek, etli nohut yemeği ve şekerpare tatlısından oluşan yemek listesi öğrenciler tarafından ilgi gördü. Özellikle Yörük kültürüne özgü lezzetlerin başında olan ve özel günlerde ikram edilen keşkek birçok öğrenci tarafından ilk kez tadıldı. Yemekler tamamen geleneksel yöntemlerle yapılırken, yemeklerin hazırlanma süreci bir gün önceden başladı.

  YÖRKAM Müdürü Doç. Dr. Fatih Uslu, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın öncülüğünde yaptıkları bu uygulamada amaçlarının farklı illerden Antalya’ya gelen öğrencilerin ve personelin bölgenin milli kültürünü yansıtan yemekleri tecrübe etmeleri olduğunu söyledi. Yemek ve beslenme kültürünün milli kültürün unsurlarından olduğunu ifade eden Doç. Dr. Uslu, “Yeme içme kültürü bir toplumu dışarıya tanıtan en önemli faktörlerdendir .Doğada yaşayan ve zamanla yarışan konar göçer yörük yemeklerinin çok pratiktir” dedi. Yörük yemeklerinin genel olarak ağırlığını buğday içeren çorbalar ve yemeklerin oluşturduğu bilgisini veren Doç. Dr. Fatih Uslu, her ay farklı Yörük lezzetlerinin tanıtımı yapacaklarını sözlerine ekledi.

            Böylesi örnek uygulamayı çok önemsediğimi ve olumlu bulduğumu vurgulamak istiyorum.

            Emeği geçenlere teşekkürler…

Bu yazı toplam 710 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim