Bugün 04 Şubat 2023 Cumartesi
 • Antalya6 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1128.278
  %-0.02
 • Dolar
  18.8012
  %0.06
 • Euro
  20.2949
  %-0.01

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Antalya ve tarih...

14 Ekim 2021 Perşembe 00:47


Antalya'yı tanımlamak gerçekten çok zor. Hangi özelliğini ve güzelliğini ön plana çıkaracağını bilemiyor  insan.
Öylesine özgün ve farklı özellikleri var ki tanımlamak çok zor.
Buram buram tarih kokan, sosyal ve kültürel yansımaları ile birlikte eşsiz bir iklimi ve doğasının yanında 649 km. Sahil bandı, tertemiz denizi ile bir marka şehirden söz ediyorum.
Antalya’yı diğer şehirlerden ‘’farklı’’ kılan özellikleri bu kenti gezmeye gelen kişiler aslında çok net yanıtlıyor : ‘’Tarih, deniz ve iklim harika…’’ 
    Bu faktörler; elbette ki Antalya’yı çok özge bir şehir yapmış durumda. 649 km. uzunluğundaki eşsiz sahilleri de bu önemli çekim gücüne ekleyebiliriz.  Örneğin İstanbul’a tarihi doku için kilometrelerce uzaklıktan gelen yerli ve yabancı turistler, Antalya’ya tarih, deniz, sahil ve iklim için akın ediyor. 
  Antalya; farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan çok özgün bir şehir… Farklı medeniyetlerin ve kültürlerin de buluşma noktası. Öyle zengin bir tarihi geçmişe sahip ki, gerçekten bu şehri gezmeye gelen yabancı turistler bu zenginlikler karşısında hayranlığını gizleyemiyorlar. 
   Diğer taraftan Antalya denince akla deniz ve güneş kadar tarihi mekanlarımız  geliyor. Yani eski yerleşim alanları. Kaleiçi ve Balbey; bu şehrin bana göre en büyük şansı… Çünkü; Kaleiçi ve Balbey  tarihle iç içe olan eski yerleşim alanları. Dahası tarihi yerlerimiz. Fakat  her ne hikmetse bu yerlerdeki görüntü kirliliği ve ilgisizlik düşündürücü boyutta. 
      Özellikle  Balbey mahallemizdeki görüntüler Antalya’ya yakışmıyor. Antalya’nın tarihi mekanlarından birisi olan ve aynı zamanda koruma altında bulunan Balbey mahallesindeki görüntü kirliliği tesadüfen bu mahalleden geçen yerli ve yabancı turistlerin de dikkatini çekiyor. Burasının acilen turizme kazandırılması gerek. Antalyalılar görüntü kirliliği, otopark sorunu gibi nedenlerle son yıllarda 
   Antalya’nın en sorunlu bölgelerinden birisi olarak gösterilen Balbey mahallesindeki görüntü kirliliğinin önlenmesini istiyor. Özellikle  akşam saatlerinde ve saat 21.00’den sonra yeterli aydınlatma olmaması bu mahalleden geçen vatandaşları tedirgin ediyor. Öyle ki, aydınlatma çok yetersiz. Balbey mahallesi bu yönüyle de dikkat çekiyor. Kaleiçi ve Balbey başta olmak üzere tarihi dokularımızın gerek aydınlatması, bakımı ve temizliği aksatılmadan yapılmalı. Şehirler; tarihi dokusuyla fark yaratır. 
     Antalya’da böylesine zengin bir potansiyel var ve tarihi alanlarımızın etrafının tertemiz olması gerekiyor. Ve görsel kirliliğinin yanında tanıtımının da etkin biçimde yapılması gerek.
 Antalya'nın görüntü ve gürültü kirliliği gibi sorunlarla baş başa kalmaması için herkesin elini taşın altına koyması gerekir. 
Bu olgu sadece yerel belediyelerin çözeceği bir konu ve sorun değil. 
Hepimizin duyarlı olması kaçınılmaz bir gerçek.

Bu yazı toplam 437 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim