Bugün 05 Şubat 2023 Pazar
 • Antalya9 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1128.278
  %0.00
 • Dolar
  18.8012
  %0.00
 • Euro
  20.2949
  %0.00

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Balbey Kentsel Yenileme Projesi

29 Aralık 2020 Salı 00:26

 

         Balbey; Antalya’nın tarihi potansiyelleri arasında yer alan çok önemli bir yerleşim birimi.

         Özellikle 90’lı yıllarda adeta kaderine terk edilen ve kronikleşmiş sorunları giderek artan, zamanla görüntü kirliliğiniz uzantısında otopark amaçlı kullanılmaya başlayan tarihi Balbey mahallesinin bu sorunlarından kurtulması adına Büyükşehir Belediyesi çalışmalarına start verdi.

         Tarihi Balbey Mahallesi’nde uygulanacak Kentsel Yenileme Projesi ile ilgili çalışmalar bu anlamda devam ediyor.  Büyükşehir Belediyesi’nin imkanları ile hayata geçirilen proje Balbey’deki hak sahipleri ile ortak akılla şekillendiriliyor.

   Geçtiğimiz günlerde Balbey Mahallesi’nde uygulanacak kentsel yenileme projesiyle ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından bir kez daha gelinen sürecin ele alındığı bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 

 

   Balbey Mahallesi’nde uygulanacak kentsel yenileme projesiyle ilgili düzenlenen toplantıda, projeyle ilgili süreç anlatılarak, paydaşların görüş ve talepleri alındı. Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Başkan Başdanışmanı Cem Oğuz, Başkan Danışmanı Alper Gökçay, ANTEPE Genel Müdürü İsmail Erdoğmuş, İnşaat Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası Başkanları ve  yönetim kurulu üyeleri ile Kent Konseyi temsilcisi, Bal-Der üyeleri ve Balbey Mahalle Muhtarı Abdullah Uyaroğlu katıldı. 

  

  Balbey Mahallesi’nde uygulanacak Kentsel Yenileme Projesi kapsamında Ekim 2019-Aralık 2019 tarihlerini kapsayan süreçte Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, ANTEPE İnş. ve Tur. A.Ş. ve Antalya Kent Konseyi’nin katılımlarıyla ‘Balbey Taslak Plan Çalışmaları’  konulu toplantılar yapıldı. Durum değerlendirmesi yapılarak proje üzerine odaların görüşleri alındı. Aralık 2019’da BALDER Derneği ile Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bir araya gelerek Balbey Mahallesi malikleri adına fikir ve önerileri dinledi. Derneğin dile getirdiği problemlerin çözümleri ve projeye yansıtılması yönünde fikir alışverişi yapıldı. Yine Aralık 2019’da Balbey Halk Buluşması gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek toplantıya başkanlık ederek paydaşların sorunlarını bizzat dinledi. 

   2020 yılında ise pandemi sürecine rağmen Balbey ile ilgili çalışmalar sürdü. Projenin uygulanabilmesi ve hayata geçirilebilmesi için detaylı analiz ve irdelemeler yapıldı. Projede aksayan kısımlar masaya yatırıldı. Proje her yönü ile tekrar ele alınarak revize edilen 1. etap alanındaki tüm paydaşlar ile görüşüldü. Projeye rıza göstermeyen ve imzadan imtina eden paydaşlar öncelikli olmak üzere tüm mülk sahipleri ile tekrar görüşüldü. İmar planına açılan davalar ile ortaya çıkan plan iptali sonrasında mahkeme kararının yerine getirilmesine yönelik düzenlemeler hayata geçirildi. Tüm bunların sonucunda maliklerin tamamına yönelik bir mutabakat ile ilgili olumlu bir noktaya gelindi. 

   Diğer taraftan 1.Etap Proje Alanı’nın devamı niteliğindeki sit alanı dahilindeki kısım için başlatılan Kentsel Tasarım Çalışmalarında ve 2013 yılında onaylanan İmar Planları esas alınarak yapılan düzenlemelerde de yine sona gelindi. Bu kapsamda halkın tepki, şikayet ve istekleri doğrultusunda daha önce Balbey kuzeyi (Kent Mezarlığına komşu olan kısım) çok katlı ve yoğun yapılaşma yönündeki tasarım ve projeler iptal edildi. Sit alanı içerisinde korunacak kültürel değerleri hassasiyetle dikkate alan, kalan kısımda yapılaşmayı düzenleyen bir yaklaşım benimsendi. Projede mahkeme kararına göre revizyon çalışmaları yapıldı. 

 

Bu anlamda Antalya Büyükşehir Belediyesi 2021 yılında projenin uygulanmasına başlamayı hedefliyor. Çalışmalarda Balbey bir bütün halinde ele alınıyor. Sit alanı içerisinde de Kentsel Tasarım çalışmaları devam ediyor. Sona gelinen çalışmalar şeffaf, paylaşımcı ve katılımcı bir yaklaşımla sürdürülüyor. İnönü parkı içerisinde şu an tefrişi yapılmakta olan “Balbey İletişim Ofisi” yılbaşı sonrası hizmete açılacak ve Balbey Projesi ile ilgili isteyen herkes buradan bilgi alarak, her türlü istek ve önerilerini Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştırabilecek.

         Ortaya çıkacak proje daha şimdiden Antalyalılar tarafından dikkatle takip ediliyor.

         Balbey’in Antalya’ya yakışan bir projeyle mevcut sorunlarından kurtarılarak gelecek kuşaklara aktarılması en büyük dileğim.

 

Bu yazı toplam 396 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim