Bugün 30 Ocak 2023 Pazartesi
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1162
  %-0.23
 • Dolar
  18.7923
  %-0.04
 • Euro
  20.3945
  %-0.16

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Çetin’den; ekonomiye bakış…

16 Şubat 2022 Çarşamba 00:05

 

                        Antalya ekonomisinde geride bıraktığımız 2021 yılının değerlendirildiği, 2022 yılından da ‘’beklentilerin’’ irdelendiği toplantıya katıldım.

            ATSO Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıda, Antalya ekonomisinin 2021 yılı değerlendirildi, 2022 yılının beklentileri ve piyasa anketi sonuçları hakkında açıklamalarda bulunuldu.

            Anketler eşliğinde ve reel rakamların öne çıktığı toplantıda Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin her zamanki gibi objektif kriterleri önceleyen bakış açısıyla ve rakamların diliyle ekonomiyi değerlendirdi.

            Çetin; ekonomide karamsar bir tabloyu özetlerken kur artışının yarattığı fiyat artışları, özellikle elektrik ve doğal gaza yapılan zamlar sonrasında piyasadaki tedirginliği  somut verilerle dile getirdi.

            Özellikle elektriğe ve doğal gaza yapılan son zamdan sonra işletmelerin çok zor günler yaşadığına vurgu yapan Davut Çetin; satın alma gücünün azaldığını, ticari işletmelerden sonra ekonomik sıkıntının evlerdeki mutfaklarda da ciddi biçimde hissedilmeye başladığını vurguladı.

            Çetin’in; “Maliyetler artıyor, ama küçük işletmeler fiyatlarını artıramıyor, çünkü müşteri kaybediyorlar. Yani hem halkta hem özel sektörde orta sınıf enflasyonun yükünü çekmektedir. İşletmelerin bir kısmı hayatta kalma mücadelesi veriyor. Bu son üç ayda pandeminin başındaki gibi hangi soruna, hangi sektöre el atacağımızı şaşırdık” şeklindeki yaklaşımına ek olarak ekonomik kriz nedeniyle pandeminin unutulduğunu söylemesi aslında son aylarda yaşanan sıkıntının özeti gibiydi.

            Diğer taraftan Hükümetin, dövizdeki artışı ve enflasyondaki artışı durdurmak için, çeşitli adımlar attığını fakat bu adımların yetersiz olduğunu söyleyen Çetin; “Bunlar elbette değerli adımlardır, fakat sorunların daha büyük olduğunu da görmek zorundayız. Gıdada yüzde 7 KDV indirimi enflasyonu 1 puan düşürür, ama sorunu çözmez.’’ diyen Çetin; bu nedenle daha kapsamlı önlemler gerektiğine vurgu yaptı.

                        Davut Çetin’i dinlerken; aslında yaşadığımız sıkıntıların rakamlara dökülmüş birebir kopyası gözümün önüne geldi.

            Antalya’daki iş dünyası böylesine sıkıntılıyken, vatandaşların da yaşadığı ekonomik sıkıntı, fiyat artışları da birbiri ile ilintili sonuçlar içeriyor.

            Diğer taraftan;  olayın pozitif yönüne bakacak olursak; Antalya’da özellikle turizmde 2022 yılına dönük büyük umutlar var. Antalya’nın bu özelliği geride bıraktığımız 2021 yılında da etkisini gösterdi. Pandemiye rağmen gelen turist sayısı hem sektör bazında, hem de Antalya ölçekli umut aşıladı.

            Diğer taraftan Rusya – Ukrayna geriliminin yaratacağı belirsizliğin de bir an önce aşılması durumunda 2022 turizm sezonu için daha ümitli bir tablo yaşayabiliriz.

            Tıpkı ATSO Başkanı Davut Çetin’in de söylediği gibi Antalya ekonomik krizlere ‘’dirençli’’ bir şehir. Sinerjisini sadece turizmden almıyor. Tarımı, hayvancılığı ticari potansiyeli ile ekonomik katkıda ‘’lokomotif’’ şehir olma özelliğini sürdürüyor.

            Bu bakımdan özellikle iş dünyasına can suyu olacak ilave ek yatırımlara ve düzenlemelere gereksinim var.

            Elektrik ve doğal gaz fiyatları başta olmak üzere maliyetlerdeki ek artışları dizginleyici adımlara ihtiyaç var.

ATSO Başkanı Davut Çetin kent ve ülke gündemine yönelik nokta tespitlerde bulunmaya devam ediyor. Dünkü toplantıda özellikle dile getirdiği bir konuya dikkat çekmek istiyorum.

            Küresel iklim değişikliği ile orantılı olarak muz ve avokado yetiştiriciliğine yönelik olarak ‘’Geliyorum’’ diyen bir tehlikenin altını çizen Çetin; sulama hacmi olarak her iki ürününün de çok yüksek oranda sulama yapılması gerektiğini, bunun da çok yakın gelecekte kuraklık tehlikesini tetikleyebileceğinin altını çizdi.

                        ATSO gibi Antalya’nın en büyük meslek kuruluşunun başında olan Davut Çetin deyim yerindeyse ekonomiden turizme, tarımdan sanata, ticaretten güncel sorunlara kadar çok geniş bir alanda yaptığı tespitleriyle dikkat çekmeye devam ediyor.

            Çetin’in; düşündüğünü net ifadelerle ve mantıklı örneklemelerle dile getirirken güven veren yaklaşımı da önemli.

           

            Mevcut sorunlar dile getirilirken; çözüm önerilerinin sunulması dikkate değer.

            Çünkü mevcut sorunlar nokta tespitlerle ve işbirliği içinde çözüme ulaşabilir.

            ATSO’nun bu anlamdaki vizyonu, olaylara ve sorunlara bakışı;  değerlendirmeleri  çözüm önerileri çok önem taşıyor.

            Antalya; ekonomik istikrarda ülkemizin dinamo taşı olduğuna göre, başta ATSO olmak üzere meslek kuruluşlarının aktif bir yapıda, çok sesliliği esas alan bir tarzla kent sorunlarına katkı koyması, çözüm önerilerinde bulunması dikkate değer bir olgu.

Bu yazı toplam 462 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim