Bugün 18 Temmuz 2024 Perşembe
 • Antalya27 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  2614.315
  %-0.24
 • Dolar
  33.0693
  %0.07
 • Euro
  36.1916
  %0.42

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Çevreci çalışmalar artmalı

10 Temmuz 2024 Çarşamba 00:06

İlimiz bilhassa yaz aylarında ciddi manada nüfusu artan bir özellik sergilemekte.

            Bunun en büyük nedeni ilimizin iklimi, güneşi, doğası ve denizi.

            Hava sıcaklığının rekor derecede arttığı bugünlerde sahil kenarlarına akın olmakta ve bu kalabalık ortam maalesef beraberinde birçok olumsuzluğu getirmekte.

            Bunlardan bir tanesi sahiller çöp atıklarıyla dolup taşmaya başladı.

            Bir diğer etken de görüntü kirliliği oluşmakta.

            Bu olumsuzluklar beraberinde çevre kirliliğine neden olmakta. Ormanlarımız için de aynı tehlike bilhassa bu aylarda devam etmekte.

            Bu gibi olumsuzlukları gidermek maksadıyla ilgili kurum ve kuruluşlar çevreci projeler geliştirmeli.

            Bugün bunlardan bir tanesini paylaşacağım.

   Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) iş birliğiyle 2023 yılında başlatılan “Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular” projesinin ikinci ayağı dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’ndeki EKDAĞ Sosyal Tesisleri’nde yapıldı.

  Çevre sağlığı konusunda önemli projeler gerçekleştiren Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) iş birliğiyle geçtiğimiz yıl “Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular” projesini başlatmıştı. Projenin,  ikinci ayağı Büyükşehir Belediyesinin Konyaaltı Varyant EKDAĞ Sosyal Tesisleri’nde deniz ve kıyı temizliğiyle gerçekleşti. Etkinlik kapsamında Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen çevre eğitimi almış 35 gönüllü ve dalgıçlar tarafından sahil ve kıyı temizliği yapıldı. Toplanan atıklar gönüllüler tarafından ayrıştırılarak, farkındalık oluşturmak için kurulan stantta sergilendi.

  Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Konyaaltı Sahili’nden hafta içi günde yaklaşık 30 ton, hafta sonu günde yaklaşık 60 ton çöp topladıklarını belirterek, “Deniz çöplerinin yüzde 80'i plastik atıklardan oluşuyor. Özellikle kıyı şehirleri için büyük bir problem. Tek kullanımlık plastikler olmadan da yaşayabiliriz. Bunun azaltılması veya bitirilmesi gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. Türkiye’de bu konuda henüz bir yasak yok, ama bilinçlendirme yaparak bunun önüne geçmeyi hedefliyoruz. Konyaaltı Sahili'nde günde 30 ile 60 ton arası çöp topluyoruz. Bu sürdürülebilir değil. Tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz. Başkanımız Muhittin Böcek’in öncülüğünde hizmet binamızda tek kullanımlık plastikleri tamamen kaldırdık. Sıfır atık çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. 

   Öte yandan 2023 yılında başlatılan ve plastik atıklar konusunda farkındalığı artırmayı hedefleyen “Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular” projesinin ikinci ayağına 27-30 Haziran tarihleri arasında dört gün süreyle Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Varyant EKDAĞ Sosyal Tesisleri ev sahipliği yaptı.  Bu yıl proje, tek kullanımlık plastik ürünlere odaklanıyor. Projenin ikinci ayağında bilgilendirme stantları açılarak çeşitli etkinlikler yürütülecek. Aynı stantlarda, tek kullanımlık plastiklere alternatif ürünler geliştiren ve/veya satan firmalar da ürünlerini tanıttı.

Söz konusu proje, her yıl dünyada sınırlı sayıda projeye destek veren İngiliz müzik grubu Depeche Mode ve İsveçli saat markası Hublot tarafından da destekleniyor.

            Bu tarz çevreci çalışmalar ve projelerin artarak devam etmesi dileğiyle.

            Sağlıcakla kalın.

Bu yazı toplam 135 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim