Bugün 21 Mart 2023 Salı
 • Antalya17 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1209.835
  %0.04
 • Dolar
  19.0248
  %0.03
 • Euro
  20.3923
  %-0.07
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dijital İpek Yolu Türkiye’den Geçiyor
18 Ekim 2018 Perşembe 14:28

Dijital İpek Yolu Türkiye’den Geçiyor

İstanbul'da TÜSİAD ev sahipliğinde, 18-19 Ekim tarihlerini kapsayacak BRICA Zirvesi başladı.

İstanbul'da TÜSİAD ev sahipliğinde, 18-19 Ekim tarihlerini kapsayacak BRICA Zirvesi başladı. Bölgedeki çok taraflı ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine ve Türkiye'nin tanıtımına olumlu katkı sunacak zirveye katılan Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi Cedrik Neike; Siemens'in BRI kapsamında, üye ülkeler ve proje katılımcıları arasında köprüler kurarak iş birliğine ciddi katkılar sunacağını ifade etti. Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis ise, tarihi "İpek Yolu'nun dijitalleşmesinin Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) açısından önemine vurgu yaptı.

Çin hükümeti tarafından 2013 yılında açıklanan Kuşak ve Yol Girişimi'nin (BRI) iş dünyasındaki yansıması olarak nitelendirilen BRICA'nın (Kuşak ve Yol Sanayi ve Ticaret Birliği) İstanbul Zirvesi başladı. İlki Mısır'da düzenlenen zirve, bu kez TÜSİAD ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleşti. Türkiye ve Çin'in yanı sıra farklı kıtalardan iş dünyası, akademi ve sivil toplumun önde gelen temsilcilerinin katıldığı zirvede, Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi Cedrik Neike ve Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis de yer aldı.

Bu önemli buluşmaya destek veren Siemens, BRI (Kuşak ve Yol Girişimi) çerçevesinde gerçekleşecek büyük yatırımlara özellikle enerji yönetimi, ulaşım altyapısı ve dijitalizasyon alanlarında katkı sunmayı hedefliyor. Dijital İpek Yolu vizyonuyla hareket eden Siemens, Haziran ayında da Çin'in başkenti Pekin'de "Bağlanmak, Üretmek, İş Birliği Yapmak" başlığıyla ayrı bir BRI Zirvesi düzenlemiş ve bu konudaki yol haritasını masaya yatırmıştı.

İstanbul'daki zirvenin "Kuşak ve Yol Girişimi" panelinde konuşma yapan Siemens AG Yönetim Kurulu Üyesi Cedrik Neike, BRI'ın çağımızın en kapsamlı girişimleri arasında yer aldığına vurgu yaptı.

Neike konuşmasında şunları söyledi: "Siemens olarak BRI'ı destekleyerek üç temel hedefe ulaşmayı amaçlıyoruz. İlk olarak, girişim içinde yer alan ülkelerdeki proje ortaklarımız ve müşterilerimizle iş birliği kurarak, BRI ülkelerinin kritik projelerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz. İkinci olarak, farklı ekonomik bölgeler, iş ortakları ve ülkeler arasında köprü kurma misyonunu üstlenerek çok taraflı iş birliğini artırmak istiyoruz. Üçüncü olarak da Dijital İpek Yolu olarak adlandırdığımız BRI'ın başarılı bir geleceğe sahip olabilmesi için dijitalizasyon konusunda ciddi destek sunmayı ve bu geleceği şekillendirebilmeyi amaçlıyoruz".

BRICA İstanbul Zirvesi'nde bu girişimin hedeflediği noktalara ulaşabilmesi için dijitalizasyonun önemine dikkat çeken Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis ise katıldığı "Dijital Kuşak ve Yol" panelinde şunları söyledi: "Siemens Türkiye olarak, kıtaların ve global ekonomi içindeki önemli merkezlerin kesişme noktasında bulunan İstanbul'da bu zirvenin düzenlenmesini önemsiyoruz. Ekonomiye ve topluma katkı anlayışıyla faaliyet gösteren Siemens'in dijitalizasyon alanında inovatif ürün, çözüm ve uygulamalarıyla BRI'ın sürdürülebilir başarıya ulaşmasına önemli katkılar sunacağına inanıyorum. Dijitalizasyon konusunda gerçekleştireceğimiz atılımlarla BRI'yı tek seferlik bir dizi altyapı projesi olmanın ötesinde, gerçek bir "Dijital İpek Yolu'na dönüştürebiliriz. Bu girişim kapsamında gerçekleşecek projelere inovatif ve dijital teknolojiler sunarak, başarılı, açık ve adil bir uluslararası iş birliğini desteklemeye devam edeceğiz".

Bu haber toplam 632 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim