Bugün 29 Ocak 2023 Pazar
 • Antalya14 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1164.692
  %0.00
 • Dolar
  18.799
  %0.00
 • Euro
  20.4291
  %0.00

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Döşemealtı ve Kırkgöz…

05 Ağustos 2019 Pazartesi 06:27

 Döşemealtı Belediyesi tarafından ‘’Doğal Yaşam Vadisi Projesi’’ yapılacak olan Kırkgöz Gölü  mevkiinde çalışmalar ne zaman başlayacak?

            Bu sorularla çok sık karşılaşıyorum.

            Bu alanın 1.  Derece  SİT alanı olduğunu biliyoruz ve Döşemealtı Belediyesi’nin sözkonusu alan için yapmayı düşündüğü 300 bin metrekare yeni yeşil alan kazandırmaya yönelik Doğal Yaşam Vadisi Projesi’nin hangi aşamada olduğu gerçekten merak edilen konular arasında.

            İlçe sakinleri Döşemealtı Belediyesi’nin  doğal su deposu olan Kırkgöz Gölü’nün Doğal Yaşam Vadisi Projesi’nin  ile Döşemealtı’na ve dolayısıyla Antalya’ya  ne zaman kazandırılacağını  merak ediyor.

            Bu konu ile ilgili olarak gazetemizde anımsayacağınız üzere ‘’Bu Değere Sahip Çıkalım’’ başlıklı bir haberi manşetten vermiştik.

            Bu haberden sonra Döşemealtı Belediyesi Kırkgöz Gölü ve etrafındaki görsel kirliliği önlemeye yönelik bir çalışma başlattı.

  Evet… Döşemealtı Belediyesi, ilçe sınırlarında yer alan ve birinci derece doğal SİT alanı  olan Kırkgöz Gölü ve çevresinde başlattığı temizlik ve çevre düzenleme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Göl içinde balçık temizliği yapılırken suyun çekildiği alanlara mıcır serildi, kameriyeler boyandı ve uyarı levhaları konuldu.

   Antalya’nın en büyük su kaynaklarından beslenen doğa harikası Kırkgöz Gölü içinde ve çevresinde Döşemealtı Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar aralıksız devam ediyor. Değişik türde kuşlara ev sahipliği yapan, nilüfer çiçekleriyle görsel şölen sunan 1. Derece SİT alanı içindeki Kırkgöz Gölü’nde ilk etap da göl içindeki bitki çöpleri, balçık ve atıklar toplandı ardından suyun çekildiği alanlar mıcır ile kaplandı, son olarak da piknik yapmaya gelenler için hazırlanan kameriyeler boyandı.

            Diğer taraftan doğal gölde yapılan temizlik çalışmalarının yerinde olduğunu söyleyen ilçe sakinleri, seçim vaatleri arasında yer alan Doğal Yaşam Vadisi Projesi’nin de artık start almasını istiyor.

Döşemealtı’nın sadece tarihi değil, doğal güzellikleri ile de büyük bir potansiyele sahip bir ilçe olduğunu söyleyen ilçe sakinleri, Kırkgöz Gölü’nün çok önemli bir yaşam alanı olduğunu belirterek, Doğal Yaşam Vadisi Projesi’nin bir an önce hayata geçirilmesini, bu doğal alanın kimliğini koruyarak gelecek kuşaklara vizyon bir proje ile buluşturulmasını bekliyor.

  Özellikle hayata geçirilmesi planlanan projede 300 bin metrekare yeni yeşil alan yaratılacak olması çok önemli.

            Bekleyip hep birlikte göreceğiz…

 

Bu yazı toplam 1095 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim