Bugün 31 Ocak 2023 Salı
 • Antalya10 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1151.73
  %-0.83
 • Dolar
  18.8054
  %0.06
 • Euro
  20.3549
  %-0.13

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Emlak sektörü üzerine…

14 Şubat 2019 Perşembe 01:30

Yoğun bir nüfus artışının gözlemlendiği Antalya’da bu bağlamda gayrimenkul sektörü yetkili – yetkisiz herkesin ilgisini çekerken, ortaya bilgi kirliliği başta olmak üzere olumsuz faktörler çıkarıyor.

            Her işte olduğu gibi emlak işini de konusunda uzman ve yetkili firmalar yapmalı.

            Deyim yerindeyse her önüne gelenin emlakçılık yapar hale geldiği günümüzde artık bu konunun bir sisteme ve kurumsal yapıya kavuşturulması gerekti.

            Piyasalardaki durağan tabloya rağmen, gayrimenkul olarak yatırımcıların ilgisini çekmeye devam eden Antalya’da emlakçılık sektöründeki güvenirliğin arttırılması için bu konusunda uzman ve ‘’yetkili’’ kişi ve kurumlarca yapılmasını sağlamak gerekiyor.

            Bu noktada ATSO’nun üstlendiği görev çok önemli.

            Tamda bu noktada ATSO, yıllardan beri çözümü bekleyen önemli bir sorunun çözümü için start verdi.

   Evet… Belge  Zorunluluğu kapsamında Sorumlu Emlak Danışmanı ve Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Sınavları Antalya'da başlıyor.

   ATSO Eğitim Araştırma Kültür Vakfı İktisadi İşletmesi (ATSO MESEM) ve TOBB MEYBEM A.Ş. arasında imzalanan işbirliği protokolu kapsamında, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen "Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5" ve "Emlak Danışmanı Seviye 4" mesleki yeterlilik belgelendirme sınavları, Şubat ayından itibaren Antalya'da yapılacak.

    Yapılan düzenleme ile artık mesleki yeterlilik belgesi olmayanların emlak satışı yapamayacaklar.  Taşınmaz Ticareti'ne dair düzenleme 05.06.2018 tarihli 30442 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu bağlamda; artık mesleki yeterlilik belgesi olmayanlar emlak satışı yapamayacak. 05.06.2018 tarihinden itibaren emlak ticareti yapanların temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması gerekiyor.

Ayrıca yine ilgili yönetmelik ile işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine 18 ay içerisinde sahip olmaları zorunlu hale getirildi. İl Ticaret Müdürlükleri, artık mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere "Yetki Belgesi" vermeyecek.

   Antalya'da gerçekleştirilecek "Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5)" ve "Emlak Danışmanı (Seviye 4)" mesleki yeterlilik belgelendirme sınavlarına firma yetkilileri ve çalışanları bu aydan  itibaren başvurabilecekler. ve detaylı bilgileri ATSO Hizmet Binası'nda faaliyet gösteren Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi'nden (ATSO MESEM) alabilecekler.

Bu yazı toplam 1315 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim