Bugün 04 Şubat 2023 Cumartesi
 • Antalya6 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1128.278
  %-0.02
 • Dolar
  18.8012
  %0.06
 • Euro
  20.2949
  %-0.01

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Eski yıllarını aramak…

26 Nisan 2022 Salı 00:05

 

            Başta gıda ürünleri olmak üzere fiyatların sürekli artması, akaryakıta gelen zamlar satın alma gücünü azaltırken, bu genel görüntü semt pazarlarında, alış veriş merkezlerinde ve gezi alanlarında kendini hissettirmeye başladı.

            Geçtiğimiz yıllarda bahar aylarında özellikle hafta sonlarında büyük bir hareketliliğin ve canlılığın görüldüğü Çakırlar’da bugünlerde eski canlılıktan eser yok.

            Bildiğiniz üzere Çakırlar börek ve bazlama türü yiyecek satışının revaçta olduğu bir merkez.

    Bahar aylarının vazgeçilmez mekanlarından Çakırlar’da bugünlerde eski canlılıktan adeta eser kalmazken, işletme sahipleri siftah bile yapamamaktan şikayetçi.

                        Börek ve gözleme alanında Konyaaltı ilçesinin her geçen gün cazibesini arttıran yerleşim birimlerinden birisi olan Çakırlar’da ekonomik sıkıntılar burada da  etkisini gösterirken, esnaflar satış yapamamaktan yana dertli.

            Gözleme ve böreğin merkezi haline gelen Çakırlar’da sadece hafta içi değil, hafta sonunda da büyük bir durgunluk göze çarparken Ramazan Ayı ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle işletmelerdeki sessizlik dikkat çekiyor.

            Ahşaptan kulübelerin yapıldığı Çakırlar’da  cumartesi ve Pazar günleri eski yıllarda adeta izdiham yaşanırken, ekonomik sıkıntılar ve fiyatların sürekli artması nedeniyle bugünlerde o eski canlılıktan eser kalmamış görünüyor.

            Öte yandan hafta sonu Pazar günü kurulan semt pazarında da eski hareketliliğin  kalmadığını söyleyen esnaflar, çok fazla gözleme işletmesi açılması ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle maliyeti bile karşılayamaz hale geldiklerini belirtiyorlar.

            Şehrin trafiğinden ve gürültüsünden bunalan Antalyalıların uğrak noktası haline gelen Çakırlar’da  eski yıllardaki hareketlilik kalmazken, Ramazan ayında olduğumuz bugünlerde vatandaşlar genel ağırlıklı olarak bir şeyler yemek için değil de gezmek amacıyla bu mekana  gitmeye başladı.

            Anımsanacağı üzere gözleme ve börek sektörünün kalbinin attığı Çakırlar geçtiğimiz yıllarda  sadece hafta sonları değil, hafta içinde de vatandaşların ilgisine neden olurken, köy sakinlerinin yetiştirdiği sebze ve meyveler ile doğal ürünlerin sergilendiği açık semt pazarı da büyük rağbet görüyordu.

            Bugünkü durgunluğun fiyatların yüksek oluşu ile ilgili olduğunu söyleyen çevre esnafı ise çoğu zaman siftah yapmadan dükkanlarını kapadıklarını belirtiyor.

            Gözlemlediğim üzere eski yıllarda bu aylarda hafta içi bile büyük bir yoğunluk olurdu. Aileler ayda birkaç gez buraya gelip kahvaltı yapabiliyorlardı. Şimdi hafta sonları bile o eski canlılık kalmadı. Ramazan ayındayız bu da etkiliyor ancak asıl mesele vatandaşın alım gücü azaldı. Bu da alışverişe ve sosyal yaşantısına yansıyor. 

            Çakırlar’daki bu durgunluk kuşkusuz ki işletme sahiplerini karamsar bir düşünceye itiyor.

            Artık vatandaşlar hem aracının yakıtını düşünüyor, hem de artan fiyatları düşünüyor. Hepsi birbirine bağlı…

            

Bu yazı toplam 519 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim