Bugün 19 Haziran 2024 Çarşamba
 • Antalya25 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  2441.4
  %0.04
 • Dolar
  32.5786
  %-0.77
 • Euro
  34.9752
  %-0.61

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Fiyatlar ve alım gücü…

24 Mart 2023 Cuma 00:05

 

            Daha önceki yazılarımda da kısmen dile getirdiğim üzere üretim odaklı planlı tarımı mutlak surette hayata geçirmeliyiz.

            Satın alma gücü artmadıkça, üretimi canlandırmadıkça bu sıkıntılar maalesef devam edecek gibi görünüyor.

            Hayat pahalılığı, ekonomik veriler ve satın alma gücünün rasyonalist görüntüsü semt pazarlarında, marketlerde net biçimde gözlemleniyor.

            Marketlerde dakikalarca fiyatları ve değişen etiketleri şaşkınlıkla izleyen vatandaşları gördükçe üzülmemek elde değil.

            Asgari ücretle ay sonunu getirmek her geçen gün daha da zorlaşıyor.

    Öte yandan semt pazarları ve marketlerdeki fiyatlar Ramazan Ayı öncesinden gerçekten çok yüksek.

            Mart ayının sonunda olduğumuz bugünlerde sebze ve meyvelerdeki fiyatların yüksek oluşu dar gelirli aileleri olumsuz etkilemeye devam ediyor.

            Özellikle kırmızı et fiyatlarının astronomik biçimde arttığı marketlerde 1 kg kırmızı etin kilosu 280 lira ile 350  lira arasında değişebiliyor.

            Kırmızı ete son gelen zam sonrasında Ramazan ayında et ihtiyacını karşılamakta güçlük çekecek olan vatandaşlar, fiyatların düşmesini bekliyor.

            Evet… Yaklaşan Ramazan ayı öncesinde sebze ve meyve fiyatlarındaki fiyat artışı vatandaşın alım gücünü iyice zorlarken, fiyatların yüksekliği pazarcının satışının da azalmasına neden oluyor.

            Böylesi bir durumda semt pazarlarında eski aylardaki canlılıktan eser kalmazken, fiyatların yüksek oluşu vatandaşı düşündürüyor.

            Semt pazarlarında genellikle fiyatları inceleyen vatandaş sadece bakmakla yetinirken, poşetler ve pazar arabaları artık dolmuyor.

            Diğer taraftan pazarlarda ve marketlerde ucuz bir ürünün artık kalmadığını söyleyen vatandaşlar, fiyatların yüksek oluşu karşısında şaşkınlığını gizleyemiyorlar.

            Pazarlarda artık ucuz bir ürün kalmadığını söyleyen vatandaşlar, patates ve soğanın da yükselişe geçmesiyle dar gelirlinin tüketeceği temel besin maddesi kalmadığını belirtiyor.

            Yaklaşan Ramazan ayı öncesinde marketlerdeki  fiyatların ateşten gömlek haline geldiğini de söyleyen vatandaşlar, asgari ücretin daha 3 ay dolmadan eridiğini vurguladılar.

                        Gözlemlediğim üzere  Ramazan ayı öncesinde gerçekten fiyatlar daha da arttı.  Dar gelirlinin yiyeceği patates ve soğan fiyatları da tırmanışa geçti. Pazarlarda ucuz bir şey yok!  Fiyatlar gerçekten çok yüksek. Bırakın dar gelirli bir aileyi, orta yaşam standarlarına sahip kişiler bile bu fiyatlarda zorlanıyor.  Dar gelirlinin yiyeceği bir şey kalmamış neredeyse.

           

 

Bu yazı toplam 513 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim