Bugün 30 Ocak 2023 Pazartesi
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1162.36
  %-0.21
 • Dolar
  18.793
  %-0.06
 • Euro
  20.3983
  %-0.12

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Gazeteciler ve sorunlar

22 Ekim 2021 Cuma 00:05

 

               Demokrasinin temel taşlarından birisi olan basın, düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Bu anlamda kurumlarla bireyler arasında veri akışını sağlayarak demokrasinin korunması için önemli bir görev üstlenmektedir.

   Dün  21 Ekim Dünya  Gazeteciler Günüydü.  Her geçen yıl biraz daha buruk kutlamaya başladığımız ve bu ölçüde sorunlarımızın katlanarak arttığı bir süreci yaşıyoruz…

Evet… Günlük koşuşturma ve gündem  içerisinde çoğu zaman kendiniz ve sevenleriniz için önemli olan günleri unutursunuz…

            Zaman zaman tarihini unutsak da, yaptığımız zor ve özverili mesleğimizin gereği olarak böylesi günlerin mutlak surette anılması ve vitrine çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.

            Gazeteciler toplumun tüm kesimlerinin özel günlerini gündeme getirerek farkındalık yaratmaya çalışırken, kendi özel günlerini buruk yaşarlar.

                        Geçmiş yıllarda ve bugüne baktığımızda yazılı ve görsel basının kronikleşmiş sorunları genel anlamda hiç değişmedi.

  Şurası bir gerçek ki; basının  gerçekten önemli sorunları var. Bunları belli başlı ana temalar halinde irdeleyecek olursak; ekonomik sorunlar, basın özgürlüğü kavramının her geçen gün biraz daha sorgulanır hale gelmesi, çalışma şartlarının her geçen gün daha da kötüye gitmesi, basında sansür tartışmaları, yaptığı haber yüzünden fiili saldırıya uğramak basın çalışanlarının karşılaştığı en büyük zorluklar…

            Öte yandan  pandemi sürecinde gazetecilik daha da zor bir sınav veriyor.

            Bu anlamda yerel basın ise gerçekten sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Bu zorlukların aşılabilmesi; aslında halkın doğru bilgilendirilebilmesi adına da çok önemli bir olgu ve söz konusu zorlukların artması demokrasinin yara alması anlamına geliyor.

   Görevini yaparken, haberlerini sütunlara taşırken, yorum ve analizleriyle okurlarına yaşadığı çevreden dünya coğrafyasına kadar geniş bir yelpazede halkın haber alma özgürlüğüne ışık tutmaya çalışan biz gazeteciler bugün yine buruk bir mutluluğu, özel bir günü yaşıyoruz.

 

   Kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına her gün zorlu ve stresli bir mücadelenin içerisinde olan basın emekçileri; azalacağı yerde daha da çetrefilleşen sıkıntılarının uzantısında çözümsüzlüğe doğru giden süreci karamsarlıkla izliyorlar…
Gazeteciler;  yazılı, işitsel ve görsel kanallar aracılığıyla  bölge ve dünyadaki yaşanan gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunması, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok önemli görev ve sorumluluklar üstleniyor.


 

  Daha yaşanabilir. daha demokratik, daha çağdaş, daha özgüvenli, sorunlarını sorgulayan bir yaşam biçimi için basının görevi tartışılmaz…
Basın çalışanları; elde ettiği bilgileri paylaşarak halkın "haber alma" hakkını kullanmasında önemli bir görevi yerine getirirken;  demokrasi ve insan haklarının gelişmesinde de çok önemli bir görev üstleniyor. Öncelikle bu gerçeğin altını çizmek gerekiyor.

   Basın özgürlüğü; sözde kalmayacak kadar çok önemli bir kavram… Öyle ki; basın özgürlüğü, şeffaf yönetim ilkesinin en önemli kriterlerinden birisi…

Bu anlamda; özgür basını  güçlü olan ülkelerde demokrasi kavramının daha güçlü bir zemine oturduğuna tanıklık ediyoruz.

Tüm basın çalışanlarının sıkıntılı ve zor bir süreçten geçtiğini, sorunlarının her geçen gün  arttığına tanıklık ediyorum. Umuyorum bu sorunları elbirliği içerisinde çözeceğiz.

            Gazeteci meslektaşımın bu anlamda 21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü tekrar kutluyorum.

                       

 

Bu yazı toplam 363 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim