Bugün 07 Şubat 2023 Salı
 • Antalya7 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1134.344
  %0.29
 • Dolar
  18.8138
  %-0.04
 • Euro
  20.2207
  %0.11

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Gazeteciler ve sorunlar…

11 Ocak 2022 Salı 00:05

 

            Gazeteciler toplumun tüm kesimlerinin özel günlerini gündeme getirerek farkındalık yaratmaya çalışırken, kendi özel günlerini buruk yaşarlar.

            Günlük koşuşturma ve gündem  içerisinde çoğu zaman kendiniz ve sevenleriniz için önemli olan günleri unutursunuz…

            Dün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ydü…

            Biz gazeteciler için oldukça önem taşıyan bu özel günü maalesef yine buruk kutladık…

            Zaman zaman tarihini unutsak da, yaptığımız zor ve özverili mesleğimizin gereği olarak böylesi günlerin mutlak surette anılması ve vitrine çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.

   Demokrasinin temel taşlarından birisi olan basın, düşünce, anlatım ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Bu anlamda kurumlarla bireyler arasında veri akışını sağlayarak demokrasinin korunması için önemli bir görev üstlenmektedir.

               Dün  10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günüydü…  Her geçen yıl biraz daha buruk kutlamaya başladığımız ve bu ölçüde özellikle ekonomik anlamda da sorunlarımızın katlanarak arttığı bir süreci yaşıyoruz…

                        Yazılı ve görsel basının  gerçekten önemli sorunları var. Ekonomik sorunlar, basın özgürlüğü kavramının her geçen gün biraz daha sorgulanır hale gelmesi, çalışma şartlarının her geçen gün daha da kötüye gitmesi, basında sansür tartışmaları, yaptığı haber yüzünden fiili saldırıya uğramak basın çalışanlarının karşılaştığı en büyük zorluklar…

            Hele hele pandemi sürecinde gazetecilik daha da zor bir sınav veriyor. Vermeye de devam ediyor.

            Yerel basın ise gerçekten sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Bu zorlukların aşılabilmesi; aslında halkın doğru bilgilendirilebilmesi adına da çok önemli bir olgu ve söz konusu zorlukların artması demokrasinin yara alması anlamına geliyor.

   Görevini yaparken, haberlerini sütunlara taşırken, yorum ve analizleriyle okurlarına yaşadığı çevreden dünya coğrafyasına kadar geniş bir yelpazede halkın haber alma özgürlüğüne ışık tutmaya çalışan biz gazeteciler yine buruk bir şekilde kutladı bu özel günlerini…

 

   Kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına her gün zorlu ve stresli bir mücadelenin içerisinde olan basın emekçileri; azalacağı yerde daha da çetrefilleşen sıkıntılarının uzantısında çözümsüzlüğe doğru giden süreci karamsarlıkla izliyorlar…
Bildiğiniz üzere gazeteciler;  yazılı, işitsel ve görsel kanallar aracılığıyla  bölge ve dünyadaki yaşanan gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunması, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok önemli görev ve sorumluluklar üstleniyor.

  Bu anlamda; daha yaşanabilir. daha demokratik, daha çağdaş, daha özgüvenli, sorunlarını sorgulayan bir yaşam biçimi için basının görevi tartışılmaz…
Basın çalışanları; elde ettiği bilgileri paylaşarak halkın "haber alma" hakkını kullanmasında önemli bir görevi yerine getirirken;  demokrasi ve insan haklarının gelişmesinde de çok önemli bir görev üstleniyor. Öncelikle bu gerçeğin altını çizmek gerekiyor.

Tüm basın çalışanlarının sıkıntılı ve zor bir süreçten geçtiğini, sorunlarının her geçen gün  arttığına tanıklık ediyorum.

Umuyorum ve diliyorum ki; bu sorunları elbirliği içerisinde çözeceğiz.

                        Her şeye rağmen geleceğe umutla bakışımızı güçlü kılmamız gerektiğini düşünerek, tüm meslektaşlarımın bu özel gününü tekrar  kutluyorum.

           

 

Bu yazı toplam 461 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim