Bugün 30 Ocak 2023 Pazartesi
 • Antalya14 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1163.341
  %-0.12
 • Dolar
  18.806
  %-0.01
 • Euro
  20.4405
  %0.05

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

İlçeler ve su sorunu…

21 Ekim 2020 Çarşamba 00:03

 

            Antalya; genel anlamıyla yeşil doku ile anılan bir şehir  olmasına karşın, özellikle ilçelerde su sorunu ciddi boyutta kendini hissettiriyor.

            Birkaç ilçemizi ayrı tutuyorum, genel anlamda ilçelerimizin yol ve su sorunu üreticilerin ciddi anlamda mağdur olduğu bir konu.

            Özellikle Elmalı, Korkuteli, Akseki, İbradı, Gündoğmuş ilçelerimizdeki su sorununun çözümüne yönelik çalışmalar devam ediyor.

            Örneğin; Korkuteli ilçemizdeki köylerde benim bildiğim 30 yıldır su sorunu çözülebilmiş değil.

            Korkuteli Barajı ile sulama işleri çözümlenmeye çalışılsa da, Yaz ve Sonbahar aylarında bu ilçemizde ve elbette ki köylerde sulama suyu ile ilgili sıkıntılar devam ediyor.

    Tam da bu noktada; Korkuteli’de yaz aylarında yaşanan su sıkıntısını gidermek için Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Korkuteli Büyükköy İçme Suyu Projesi’nde sona gelindi. İller Bankası Su Kanalizasyon ve Altyapı Projeleri (SUKAP) kapsamında yüzde 50’si hibe ile gerçekleşen projeden 10 mahalle yararlanacak.

     Antalya Büyükşehir Belediyesi, ilçelerde yaşanan su sorununu en aza indirmek için proje ve yatırımlarına devam ediyor. Yaz aylarında artan nüfusla birlikte Korkuteli ilçesinde yaşanan su sorununu çözmek üzere ASAT Genel Müdürlüğü tarafından yapımına başlanan Korkuteli Büyükköy İçme Suyu Projesi’nde adım adım sona geliniyor. ASAT Genel Müdürü Av. İbrahim Kurt ve İller Bankası Bölge Müdürü Fuat Koçal, Büyükşehir Belediyesi’nin Korkuteli’de hayata geçirdiği önemli yatırımlardan biri olan Büyükköy İçme Suyu Projesi’ni inceledi. Heyet Çomaklı sondaj alanında ve Büyükköy içme suyu depolama sahasında süren çalışmaları yerinde gördü.

    İller Bankası Su Kanalizasyon ve Altyapı Projeleri (SUKAP) kapsamında yüzde 50’si hibe ile gerçekleşen Büyükköy İçme Suyu Projesi Korkuteli İlçesi Çomaklı Mahallesi’nden 7 bin 820 metre 300’lük çelik boru imalatı ve Büyükköy Mahallesi’ne 1000 m3 içme suyu deposu yapım işini içeriyor. Haziran ayında sahada fiziki çalışmaları başlayan ve hızla ilerleyen projede sona yaklaşıldı. İmalatlar tamamlandığında özellikle yaz aylarında su sıkıntısı yaşayan bölgelerde sorun çözülmüş olacak. İçme suyundan Söğütçük, Kemerağzı, Karataş, Çaykenarı, Karakuyu, Leylek, Çukurca, Yakaköy, Büyükköy, Bozova mahalleleri ve Korucak mevkiini içine alan geniş bir alan yararlanacak.

   Bu çalışmaların en kısa sürede tamamlanması dileğimle…

            

Bu yazı toplam 403 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim