Bugün 29 Ocak 2023 Pazar
 • Antalya16 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1164.692
  %0.00
 • Dolar
  18.799
  %0.00
 • Euro
  20.4291
  %0.00

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

İnovasyon ve Muratpaşa…

07 Temmuz 2021 Çarşamba 00:05

 

            Bilişim çağındayız ve baş döndürücü bir hızla bilginin kaynağına ulaşmada yeni trendler, yeni yaklaşımlar sergileniyor.

            Yaşamı kolaylaştıran, sorunları çözmede daha etkin ve daja hızlı bilgi akışının sağlandığı ortamlarda başarının çok daha kalıcı hale geldiği ise bilenen bir gerçek.

            Yeni iş fikirlerinin hayata geçmesinde sağlıklı bir iletişimin kaçınılmaz olduğu da ortada…

            Tam da bu noktada Muratpaşa Belediyesi’nin hayata geçirmeye çalıştığı İnovasyon Merkezi; önemli bir eksikliği giderebilecek düzeyde.

  Evet…  Muratpaşa Belediyesi’nin pandemi döneminde çevrimiçi eğitim, seminer ve koçluk programlarıyla çalışmalarını sürdüren yenilik, buluş ve girişim destekleme merkezi ASSİM İnovasyon Merkezi, şimdi, Antalya’dan yenilikçi, özgün ve katma değeri yüksek iş fikirlerini iş dünyasıyla buluşturacağı Muratpaşa İnovasyon Günleri’ni başlatıyor.

   Bu anlamda Muratpaşa Belediyesi’nin aynı zamanda Avrupa’nın en büyük sivil toplum kuruluşları yerleşkesine ev sahipliği yapan Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri (ASSİM) bir yılı aşkın süredir devam eden covid-19 pandemisi sürecinde, düzenlendiği çevrimiçi programlar, eğitimler ve seminerlerle girişimci adayları, girişimciler ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmalarına devam ediyor.

    ASSİM İnovasyon Merkezi, geçen yıl mart ayında ilk resmi covid-19 vakasının kamuoyuyla paylaşılmasıyla yüz yüze etkinliklerine ara verirken 3 ay içinde hazırlıklarını tamamladı ve haziran ayıyla birlikte çevrimiçi programlara başladı. İlk program, Association for Coaching Antalya Koordinatörlüğüyle yürütüldü. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projesi olan çalışmada 22 gönüllü koç 22 girişimciye ‘belirsizlikle başa çıkma ve işlerini yönetme’ başlığında çevrimiçi ücretsiz koçluk seansı düzenledi. Program, eylül ayında tamamlandı.

   Anımsanacağı üzere, Kuruluş adımları pandemi öncesinde atılan ASSİM Teknoloji Merkezi, bu süreçte çevrimiçi seminerlere çalışmalarına başladı. İnovasyon, tasarım, prototipleme konularında atölye çalışmaları, eğitimler ve seminerlerle gençlere, girişimcilere ve girişimci adaylarına hizmet vermeyi hedefleyen Merkez ilk etkinliğini şubat ayında gerçekleştirdi.

Çevrimiçi seminer programlarının ilk konuğu dünya otomotiv sektörünün devlerine tasarım hizmeti veren Sedat Öztürk oldu. Merkez, ilerleyen aylarda, elektrikli araç teknolojileri ve geleceği, iş dünyasında dijital tasarım ve sanal gerçeklik, Türkiye'de solar enerji ve enerji sektörünün durumu, elektrikli ulaşım çağı başlıklarında çevrimiçi seminerler düzenledi. Düzenlenen seminerlere 200 kişi çevrimiçi olarak katıldı.

   ASSİM İnovasyon Merkezi, yine nisan ayında Habitat Derneği ve Team Coaching desteğiyle Antalya’nın ilk ‘Sosyal Girişimcilik Programı’nı başlattı. Eğitim, kültür-sanat, çevre, engelsiz yaşam, sağlık, gençlik, toplumsal cinsiyet ve kadın, spor, turizm, tarım ve kentsel tasarım konularında iş fikri olanlar veya bu konularda bir sorunu çözmek isteyen sosyal girişimci ve girişimci adaylarına açık programa 95 başvuru oldu. Türkiye’nin her yerinden başvuru alan programda 30 iş fikri ön elemeyi geçti. Ön elemeden geçen iş fikri sahipleri, ağustosta çevrimiçi sosyal girişimcilik eğitimlerine katılacak.

            Böylesi çalışmalar; bilişim çağında olduğumuz günümüzde olumlu sonuçlarını mutlaka verecektir.

            Emeği geçenleri kutluyorum.

 

Bu yazı toplam 307 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim