Bugün 31 Ocak 2023 Salı
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1150.697
  %-0.92
 • Dolar
  18.8047
  %0.07
 • Euro
  20.3629
  %-0.09

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Kaleiçi’ne yakıştı...

17 Ekim 2019 Perşembe 00:18

 

            Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; Antalya’nın kalbi olarak tanımlanan Muratpaşa’da özellikle sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerle şehri canlı tutmak istiyor.

            4 yıl önce hayata geçirilen Kaleiçi Festivali bu hamlelerden birisi…

            Kaleiçi ki; tüm Dünya’nın gıptayla baktığı bir tarih mirası…

            Kaleiçi’ni farklı ve özgün kılabilmek adına atılan bu adım meyvelerini vermeye başlıyor.

Geride bıraktığımız Kaleiçi Old Town  Festivali yine başarılı geçti…

  Belediye Başkanı Ümit Uysal, dördüncü yılında 3 kıtaya yayılan festivalde, 24 ülke 48 şehirden 236 kişilik heyeti, Kaleiçi’nde ağırladı.

Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 4’üncüsünü düzenlendiği Kaleiçi Old Town Festivali’yle Antalya’nın yaşayan antik kenti, tarihi kent merkezi Kaleiçi ‘masal’ tadında bir 4 gün yaşadı. Sokaklarının, meydanlarının sanat çalışmalarına ev sahipliği yaptığı, birer sanat galerisine dönüşen tarihi konaklarında edebiyattan resme, tiyatro ve dansa, atölye çalışmalarının ve söyleşilerin gerçekleştiği festival, Hesapçı, Kandiller, Hıdırlık, Tabakhane sokaklarında, tarihi Balık Pazarı Meydanı ve Kaleiçi Yat Limanı’yla birlikte Hıdırlık Kulesi, Üç Kapılar, Kale Kapısı gibi anıtsal mekanlar başta olmak üzere 39 noktada gerçekleştirildi.

 

   Dört gün devam eden ve 236 etkinlik gerçekleştirilen festivale, bu yıl plastik sanatlar, resim, heykel, fotoğraf ve enstelasyon gibi farklı sanat dallarında 185 sanatçı katıldı. Ayrıca 30 sokak sanatçısı da performanslarıyla büyük beğeni topladı.

 

   Muratpaşa Belediyesi’nin destek eğitim kurs merkezlerinde eğitimlerine devam eden 500 öğrenci, festival kapsamında, Dünya Mirası Gezginleri Derneği’nin UNESCO Dünya Miras Alanları hakkında gerçekleştirdiği eğitimlere katıldı. Öğrenciler eğitimlerin ardından Genç Dünya Mirası Koruyucusu yeminini okuyarak 'Patrimonito' oldular.

   Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal öncülüğünde Kaleiçi gibi yaşayan antik kentlere sahip kentler, bu yıl ilki düzenlenen Old Town Forum’da bir araya gelirken, festival 4’üncü yılında 3 kıtaya yayıldı. Kaleiçi Old Town Festivali için 24 ülkeden 48 şehir Kaleiçi’ne geldi. 236 kişilik heyet ağırlandı. 18 şehrin vali ve belediye başkanı düzeyinde katıldığı festivalde Polanya’nın ortaçağ kenti olan Kobylka Belediye Başkanı Edyta Zbiec, Tunus’un başkenti Tunus’un bir liman kenti olan La Goulette’nin ilk kadın belediye başkanı Amel Limam, Dante’nin 'İlahi Komedya’sının geçtiği kalenin bulunduğu İtalya’nın Garadara kentinin Belediye Başkanı Filippo Gasperi festivale katılan belediye başkanları arasında yer aldı.

 

  Diğer taraftan Azerbaycan ve KKKTC’den heyetler de festivale katıldı. Girne ve Lefkoşa’dan gelen heyetlerle birlikte Azerbaycan’dan Xırdalan Belediye Başkanı Eldar Ahmedov, Merdekan Belediye Başkanı Mirbaba Hüseynov, Kepez Belediye Başkanı Yaşar Abdullayev, Berde Belediye Başkanı Sadiq Xelilov festivalde yer aldı. Hırvatistan Ankara Büyükelçisi Hrvoje Cvitaovic ve Ukrayna Antalya Konsolosu Viacheslav Khomenko da festivale katıldı.

Festival sürecinde Kaleiçi’nde olan heyetler, 2019 için Antalya’da ilan edilen ‘Aspendos Yılı’ dolayısıyla Akdeniz dünyasının en iyi korunagelmiş Roma Dönemi tiyatrosunu da ziyaret etti.

            Tüm bunlar Kaleiçi’nin tanıtımı adına, dolayısıyla Antalya’nın tanıtımı adına rasyonel adımlar.

            Bu tarz etkinlikleri bir yaşam biçimi haline getirebilirsek, Antalya’yı dolu dolu yaşayan kültür, sanat ve festivaller şehri yapabiliriz…

            Emeği geçenlere teşekkür…

Bu yazı toplam 506 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim