Bugün 04 Şubat 2023 Cumartesi
 • Antalya6 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1128.278
  %-0.02
 • Dolar
  18.8012
  %0.06
 • Euro
  20.2949
  %-0.01

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Karamsarlık ve özlemimiz…

18 Ekim 2022 Salı 00:05

 

            Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya, iktidarından muhalefetine, tüm siyasi partilerden, sivil toplum kuruluşlarından, çevreci kuruluşlardan, ve kanaat önderlerinden çözüm odaklı politika üretilmesini gerektiriyor.

            Enerjimizi, dikkatimizi, hedefimizi daha güçlü bir Türkiye için kullanmalıyız.

            Ve hayata geçireceğimiz politikalar bu eksende yol almalı.

            Siyasette en çok özlemini duyduğumuz faktör kuşkusuz ki kullanılan üslubun aşırıya kaçmaması…

            Daha tutarlı, etik kavramlarını öne çıkaran, öfke dilini bir tarafa bırakan ve çözüm odaklı siyaseti sokaktaki vatandaş o kadar çok özledi ki…

            Kutuplaştırıcı söylemlerin bir tarafa bırakılarak tamamen çözüme odaklı bir siyaset stratejisinin öngörülmesi artık bir beklentiden, bir hayalden gerçeğe dönüşmeli.

            Siyasetteki sığ tartışmalardan tümden yorulduğumuz bugünlerde vatandaşın esenliği, ferahlığı, huzuru, mutluluğu ve daha güzel yarınlara ulaşabilmesi noktasında atılan adımların “yetersiz” olduğu bir gerçek…

            Genel ve yerel siyaset; halka hizmet için yapılır. Bu düşünce doğrultusunda şekillenmiştir. Bu olgu; kimilerince farklı değerlendirilip, farklı yorumlansa da, siyasetin temel ilkesi halka hizmettir. Halka hizmet edebilmek için de öncelikler üzerine siyaseti şekillendirmek gerek.

   Siyasetin temel gerçeğinde çözümsüzlük üzerine bahaneler üretmek hep hayal kırıklığı yaratmıştır…

   Hızla gelişen ve değişen dünya düzeninde; aynı söylemlere takılıp kalmak kadar, il, ilçe, kadın ve gençlik kollarını iyi işletemeyen, halka inemeyen, yeni söylemler üretemeyen, yeni hedefler koyamayan, yeni bir heyecan katamayan siyasi yapının başarılı olması mümkün değil…

  Siyasetin bir heves olmaktan çıkıp, kişisel egolarını ön plana çıkarmak için yapılamayacağını geriye dönüp baktığımızda birçok siyasetçinin çok iyi anladığını düşünüyorum.

   Büyük kitleleri peşinden koşturacak bir sinerjiyi harekete geçirilebilmek için ise siyaseti hep ileriyi düşünen pozitif bir akıl ve düşünce ile olgunlaştırmak gerekiyor.

            Yerel belediyecilik kavramı ile ilgili beklentilere gelince…

            Hangi siyasi partiye mensup olursa olsun seçilmiş yerel yöneticilerin parti rozetini bir kenara bırakarak tüm seçmeni kapsayıcı, bütünleştirici, müzakere odaklı, çözüm odaklı ve ‘’öncelikle’’ kendi hizmet sınırları içerisindeki sorunların çözümüne odaklanması gerekiyor.

            Belediye başkanlarının kendi ilçelerinin sorunlarının çözümüne odaklanması gerekirken sivil toplum kuruluşlarının seçim süreci için yoğun çaba göstermesi ise seçmenin en çok ‘’şikayetçi’’ olduğu bir konu.

            Yerel yöneticilerin STK seçimleri için harcadığı zamanı ‘’kronikleşmiş sorunların’’ çözümü ve hizmet için kullanması gerektiğini dile getiren vatandaşların bu yaklaşımı ve serzenişi gerçekten dikkat çekici.

            Böyle bir tabloda sokaktaki vatandaş yerel yöneticilerden somut projeler ve hizmet bekliyor. Rutin belediyecilik istemiyor.

            Antalya’nın zaman kaybına asla  tahammülü yok ve hızla nüfusu artan bir şehir!

 

Bu yazı toplam 253 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim