Bugün 30 Ocak 2023 Pazartesi
 • Antalya14 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1163.341
  %-0.12
 • Dolar
  18.806
  %-0.01
 • Euro
  20.4405
  %0.05

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Kent estetiği ve…

20 Ağustos 2020 Perşembe 00:05

 

                Kent planlamasında Nazım İmar Planının ne denli önemli olduğunu  çarpk yapılaşma örneği gördüğünüz yerleşim birimlerinde hemen anlayabilirsiniz.

                Örneğin bir Avrupa şehrini gezdiğinizde, kişi başına düşen yeşil alan miktarının ne denli fazla olduğunu, geniş yollar, kent tasarımı, ulaşım ve trafik sorununun yıllar öncesinden çözüldüğünü görürsünüz.

                Bisiklet ve yaya yollarına verilen önem ve ayrıntı kadar, kültür ve sanat faaliyetlerinin gerçekleştirildiği geniş meydanları görürsünüz.

                İşte bu noktada Antalya Büyükşehir Belediyesi de önemli bir etkinliğe ve girişime adım atmaya hazırlanıyor.

Evet… Antalya Büyükşehir Belediyesi 11-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında “Sürdürülebilir Kent İçi Hareketlilik Ödüllü Proje Yarışması” düzenliyor. Yarışma, Antalya Büyükşehir Belediyesi ulaşım planlamasının ve toplu taşıma sisteminin geliştirilmesi, bisiklet ve yaya yollarının artırılması, vatandaşların bireysel araç kullanımı yerine alternatif ulaşım araçlarıyla seyahat etmesinin teşvik edilmesi ve aktif katılımın sağlanabilmesi amacını taşıyor.

    16­22 Eylül tarihleri arasında dünyanın her yerinde belirli bir tema ekseninde kutlanan Avrupa Haftası’nın bu yıl ki teması “Herkes için Sıfır Karbon Salınımlı Hareketlilik” olarak belirlendi. Türkiye’den Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılım gösteren 14 büyükşehir belediyesinden biri olan Antalya Büyükşehir Belediyesi de bu kapsamda vatandaşları kent içi çözümlere dahil edebilmek ve özellikle gençlerle işbirliği geliştirmek için “Sürdürülebilir Kent İçi Hareketlilik Ödüllü Proje Yarışması” düzenliyor.

   Ödüllü yarışmanın  başvuruları 7 Eylül 2020 tarihinde sona eriyor. Yarışmada birinci olana elektrikli scooter, ikinciye bisiklet, üçüncüye de scooter verilecek. Yarışma, vatandaşlarda ve özellikle gençlerde sürdürülebilirlik hakkında farkındalık, ekip çalışması, proje geliştirme, sorun çözme, liderlik, sorumlu vatandaşlık bilinci geliştirmeyi amaçlıyor. Katılımın ücretsiz olduğu yarışmaya Antalya il sınırları içerisinde uygulanabilecek sürdürülebilir fikirler ile katılım sağlanacak. Yaş sınırlamasının olmadığı yarışmaya her katılımcı bir fikir ile katılabilecek. Katılımcılar yarışma ile ilgili detaylı bilgiye ve yarışma katılım formuna matchupantalya.org adresinden ulaşabilecek.

Yarışmanın temel amacı sürdürülebilir kent içi hareketlilikte iyi uygulama örneklerinin Antalya’da uygulanması, bilgi ve deneyim transferi, teknolojik gelişmelerin ve kamuoyunun yeni ulaşım biçimlerini benimseme isteğinin geliştirilmesi, geleneksel özel otomobil sahipliği modelinden yeni toplu taşıma hareketlilik türlerine geçişin benimsenmesi, sürdürülebilir ulaşım hedefleri ve hareketlilik için güncel trendlerin takibi olarak belirlendi.

            Bu tarz fikir üretme üzerine projelerin kent geleceği için yeni ufuklar açacağını düşünüyorum.

Bu yazı toplam 426 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim