Bugün 30 Ocak 2023 Pazartesi
 • Antalya14 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1163.159
  %-0.14
 • Dolar
  18.8014
  %-0.02
 • Euro
  20.4247
  %-0.02

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Konaklama sorunu…

04 Nisan 2022 Pazartesi 15:21

 

            Tanıtım olgusu; özellikle turizmde olmazsa olmaz kurallardan bir tanesi…

            Alt yapı ve üst yapı noktasında ne kadar çok yatırım yaparsanız yapın, tarihi ve doğal güzelliğiniz ne kadar güzel olursa olsun bu potansiyeli tanıtımla taçlandırmak gerekiyor.

            Turizmde tanıtımın önemi ve gücü gerçekten tartışılmaz…

            Antalya; 19 ilçesiyle bu anlamda gerçekten cazibe merkezi olarak tanımlanan bir şehir.

            Zaman zaman dile getirdiğim üzere turizmi 12 aya yaymak istiyorsak yayla ilçelerimizdeki potansiyeli de harekete geçirmeliyiz.

            Bu anlamda yayla ilçelerinden Korkuteli, Elmalı, Akseki Gündoğmuş ve İbradı’daki tarihi ve doğal dokunun ‘’yeterince’’ ön plana çıkarılamaması büyük bir eksiklik olarak göze çarpıyor.

   Örneğin; Antalya’nın yayla ilçelerinden Akseki’nin yayla turizmine kazandırılması ve doğal dokusunun daha etkin tanıtılması isteniyor.

                        Antalya’ya 150 kilometre uzaklıktaki Akseki’nin tarihi ve doğal güzellikleri ile turizme kazandırılamamasının önemli bir eksiklik olduğunu söyleyen ilçe halkı, gelen yerli ve yabancı turistlerin konaklama sorununun çözüme kavuşturulmasını istiyorlar.

            350 – 400 yıllık köklü bir tarihe sahip olan Akseki ve İbradı’daki Ormana Ormana bölgesindeki ‘’Düğmeli Evler’’in son dönemde restorasyonla aslına uygun hale getirilerek turizme kazandırılması çalışmaları devam ederken, tıpkı Karadeniz bölgesinin turizme katkı sağlaması gibi Akseki’nin de ‘’Düğmeli Evler’’le turizmde sıçrama yapması amaçlanıyor.

           

            Yerli ve yabancı turistlerin son  yıllarda daha fazla ziyaret ettiği Akseki ve İbradı gibi yerleşim yerlerinin en büyük eksikliği gelen ziyaretçilerin barınma ve dinlenme için kalabilecekleri mekanların olmaması…

            Özellikle 500 – 600 yıllık bir geçmişe sahip olan Akseki Sarıhacılar köyündeki düğmeli evleri görmek için günübirlik turlarla bölgeye akın eden yerli ve yabancı turistler, konaklayacak mekanlar olmaması yüzünden sıkıntı çektiklerini söylüyorlar.

            Öte yandan Akseki Altınbeşik mağarasının yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekerken, bu bölge için çok daha fazla tanıtım yapılması isteniyor.

            Düğmeli Evler, Altınbeşik Mağarası ve eşsiz doğal güzelliklerle Akseki ve İbradı’nın mutlak surette turizme katkı sağlanması gerekiyor.

  Bu anlamda ilçelerimizin tanıtımı iyi yapılır, konaklama sorunu ile diğer alt yapı sorunları çözümlenirse hem esnaf kalkınır, hem de Akseki. Bunun için bir an önce eksiklikler tamamlanmalı. Özellikle Akseki ve İbradı turizmde tanıtım anlamında oldukça geride kaldı. Bunun önüne geçilmeli. Daha etkili tanıtımla bu ilçelerimizdeki tarihi güzellikler tanıtılmalı. Bunun yanı sıra konaklama sorununa da çözüm bulunmalı…

                                                

Bu yazı toplam 342 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim