Bugün 06 Aralık 2022 Salı
 • Antalya12 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1061.319
  %0.22
 • Dolar
  18.6262
  %-0.01
 • Euro
  19.4875
  %-0.24

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Konyaaltı - Geri dönüşüm ve kitap

04 Ekim 2022 Salı 00:05

 

            Maalesef kitap okuma alışkanlığının giderek azalmaya başladığı bir dönemi yaşıyoruz.

            Hem okuma alışkanlığını teşvik etmek, hem de geri dönüşümle olgunlaştırılmış bir projeyi hayata geçirmek adına start alan bir uygulamadan söz edeceğim.

            Konyaaltı Belediyesi son aylarda dikkat çeken çalışmalara start vermeye başladı.    

  Konyaaltı Belediyesi, vatandaşın geri dönüşüme gönderdiği kitaplar arasından kullanılabilir olanları ayırarak Konyaaltı Sosyal Hizmetler Merkezi (KOSHİM) bünyesinde bulunan kütüphanede lise ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere ücretsiz ulaştırıyor.

  Konyaaltı Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, vatandaşların evlerinde bulunan güncelliğini kaybetmiş ve kullanılmayan kitapların geri dönüşüme gönderilmesi amacıyla ‘kitap toplama kampanyası’ başlattı.

  Konyaaltı sınırları içerisindeki vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda belirtilen adreslerden alınan kitaplar, KOSHİM Kütüphanesi’ne getirilerek ayrıştırma işleminden geçirildi. Ayrıştırma işleminden sonra, kullanılamayacak durumda olan kitaplar geri dönüşüm için gönderilirken, güncelliğini yitirmemiş kullanılabilir kitaplar ise lise ve üniversite hazırlık dönemindeki öğrencilerin kullanımına sunuldu. Öğrencilerin, Gürsu Mahallesi’nde yer alan KOSHİM binasına gelerek kendilerine faydalı olacağını düşündükleri kitapları ücretsiz bir şekilde alabileceği bildirildi.

  Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, sıfır atık projesi kapsamında yaptıkları kitap toplama kampanyasının öğrencilerin bütçelerine de bir nebze katkısı olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Öte yandan “Atık kitap toplama’’ kampanyası ile hem ormanları koruduklarını, hem de ekonomiye katkı sağladıklarına vurgu yaptı.

            Konyaaltı Belediye başkanı Semih Esen’in bu anlamda çevre konusundaki duyarlılığına örnek olabilecek bu projenin kısa sürede meyvelerini vereceğini düşünüyorum.

            Daha temiz bir çevre bu anlamda hepimizin özlemi ve dileği. Bunun geri dönüşümle faydalı bir alışkanlığı tetiklemesi ise anlamlı…

 

Bu yazı toplam 244 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim