Bugün 30 Ocak 2023 Pazartesi
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1163.031
  %-0.14
 • Dolar
  18.8002
  %-0.03
 • Euro
  20.4158
  %-0.08

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Köy okulları ve…

27 Ocak 2020 Pazartesi 00:11

Köylerden şehirlere göç, köylerin mahalleye dönüşmesi, köy okullarındaki öğrenci azlığı ve göç gibi nedenlerle zaman içerisinde kapanan köy okulları hep içimde bir sızıdır…
Yıllar öncesinde cıvıl cıvıl öğrenci sesleriyle inleyen, teneffüs ziliyle şenlenen, eğitim yuvalarımız olan köy okullarının kapanarak kaderine terk edilmesi gerçekten çok üzücü ve dramatik bir olay.
Köylerden şehirlere göç olayının uzantısında öğrenci azlığı nedeniyle kapatılan köy okullarının virane ve yıkık görüntüleri sanıyorum herkesin yüreğini burkuyor.
Atıl durumdaki bu okulların onarılması, tadilatla yeniden aktif hale getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
 Bu noktadan hareketle bugün olumlu bir girişimi paylaşmak istiyorum.
Büyükşehir Belediyesi, atıl durumdaki eski köy okullarını tadilat yaparak bölge halkının hizmetine sunuyor. Ekipler köy okulları yenileme kapsamında son olarak Kaş İlçesinde Sinekçi ve Çamlıova mahallesinde bulunan okullara tadilat yaparak vatandaşların sosyal etkinliklerini yapabilecekleri mekanlara dönüştürdü.
Evet… Büyükşehir Belediyesi, İlçelerde alt yapı, yol çalışmalarının yanı sıra vatandaşların sosyal yaşamlarına da katkı sağlıyor. Köyden, mahalleye dönüşen ve eğitimde taşıma sistemiyle atıl durumda kalan eski okullar yenilenerek vatandaşın sosyal aktivitelerini yapacağı mekanlar haline geliyor. Kaş’ın Sinekçi ve Çamlıova mahallelerindeki eski okullar Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilendi. Teknik Destek Şube Müdürlüğü ekipleri, eski okulları tadilat yaparak modern bir görünüme kavuşturdu.
Çalışmalar kapsamında ekipler, eski okulların dış ve iç cephesinde sıva, alçı boya ve tamirat işleri yaptı. Uzun yıllar kullanılmış ve çürümüş hale gelen kapı ve pencere doğramalarını değiştirdi. Çamlıova Mahallesi’ndeki okulun çatı kiremitleri ve kısmi çatı ahşap yenilemesi yapıldı. Ayrıca elektrik tesisatı, mutfak dolapları, su tesisatı ve giriş kapısı demir doğramalarını yenileyen ekipler, köy okulunu modern bir sosyal etkinlik alanına dönüştürdü.
Bu tarz çalışmalar ve girişimler son derece olumlu.
Sosyal etkinlik alanına dönüştürülen bu binalar, gönül isterdi ki yeniden okul olarak eğitim ve öğretim versin.
Ancak bu yönüyle bile somut bir projeyle yeniden aktif hale getirilmesi yerinde bir adım.

Bu yazı toplam 669 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim