Bugün 04 Şubat 2023 Cumartesi
 • Antalya6 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1128.278
  %-0.02
 • Dolar
  18.8012
  %0.06
 • Euro
  20.2949
  %-0.01

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Kronikleşen sorun çözülmeli…

24 Ekim 2022 Pazartesi 00:05

 

  Sokakta çalışan çocukların sayısının hızla artması, turizmin gözbebeği Antalya’da sosyal projelerin bir an önce start almasını artık  gerekli kılıyor…

            Özellikle mülteciler ve sığınmacıların da yerleşmesiyle nüfusu ciddi oranda artan Antalya’da kronikleşen sorunlar da artıyor.

            Dilenci sayısının neredeyse rekor derecede arttığı, kağıt toplayan çocukların sayısının giderek arttığı şehrimizde küçük yaşta çalışmak zorunda bırakılan çocukların durumu gerçekten üzerinde durulması gereken bir konu.

            Böyle bir ortamda turizmin amiral gemisi olarak adlandırılan Antalya’da sokakta çalışan küçük yaştaki çocukların sayısı hızla artmaya başlarken, bu kronikleşen sorun ile ilgili  sosyal projelerin bir an önce başlatılması gerek.

                        Bu anlamda  sokakça çalışan çocukların sayısında gözle görülür biçimde bir artış meydana gelirken, da dilenmeye başlamasıyla ilginç görüntüler oluşuyor.

                        Şehrin işlek noktalarında küçük yaşta çalışmak zorunda kalan çocukların sayısındaki ürkütücü artış dikkat çekerken, bu tip görüntülerin artış nedeni ise merak konusu olmaya başladı.

            Son günlerde şehrimizdeki  sığınmacıların da işlek caddelerde dilenmeye başlamasıyla birlikte Antalya çelişkiler şehri olurken, vatandaşlar bu görüntülerin ortadan kalkmasını istiyor.

            Antalya’nın imajını zedeleyen görüntülerin turizme büyük zarar verdiğini söyleyen vatandaşlar, özellikle küçük yaşta çalışmak zorunda kalan çocukların durumunun kanayan bir yara haline geldiğini söylerken, özellikle marketlerin önünü mesken tutan dilencilere çözüm bulunmasını istiyor.

            Evet… Son yıllarda maalesef Antalya dilencilerin arttığı, küçük yaşta çalışmak zorunda kalan çocukların sayısının arttığı, görüntü kirliliğinin doruk noktaya ulaştığı bir şehir haline geldi. Bu durum turizme ve Antalya’nın imajına zarar veriyor. Sosyal sorumluluk projeleri üretilerek bu olumsuz tablo önlenmeli.

            Öte yandan Antalya Valiliği’nin bu konuda geçmişte özellikle sokakta çalışmak zorunda kalan çocuklarla ilgili çalışmalar yaptığını biliyorum. Bu projelerin kapsamı daha da genişletilmeli.

            Sokakta her adım başı dilenen ve bu işi meslek haline getirenlerle ilgili ise daha kapsamlı ve caydırıcı projeler geliştirilmeli…

            Evet Antalya için bir Dünya kenti diyoruz. Özellikle Rusya – Ukrayna savaşından sonra  yerleşmek ve geçici ikamet için Antalya daha da revaçta bir şehir oldu. Bu durumun yarattığı olumsuzlukların giderilmesi noktasında sosyal sorumluluk projeleri büyük önem taşıyor.

 

Bu yazı toplam 267 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim