Bugün 05 Şubat 2023 Pazar
 • Antalya9 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1128.278
  %0.00
 • Dolar
  18.8012
  %0.00
 • Euro
  20.2949
  %0.00

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Muratpaşa ve dijital demokrasi…

12 Mart 2020 Perşembe 00:02

 

        Yenilikler, ilkler, değişimler, farklılıklar aynı zamanda insan odaklı projelendirmelerde zenginliklerdir.

        Muratpaşa Belediyesi bu anlamda farklı uygulama ve projelendirmelerde dikkat çekmeye devam ediyor.

        İnsan odaklı projeler, vatandaşın yerel yönetimlerde fikrini ve düşüncesini ifade edebilmesi ve gelişmelerden anında haberdar olabilmesi çok önemli bir ayrıntı.

        Muratpaşa Belediyesi’nin bir süre önce hayata geçirdiği dijital demokrasi kavramından söz etmek istiyorum.

   Anımsanacağı üzere Türkiye’nin ilk dijital demokrasi uygulaması Muratpaşa Belediyesi Komşu Meclisi’nde, ilk oylama Mart sonuna kadar devam edecek. Komşu Meclisi’nin ilk oylamasında, meclisin 10 milyon liralık bütçesinin nasıl kullanılacağı, hangi hizmetlere ayrılacağı Muratpaşalılara soruluyor.

   Dünyanın ilk demokratik meclis binasının yer aldığı Likya Birliği’nin başkenti Patara’ya ev sahipliği yapan Antalya, yüzyılları aşan demokrasi deneyimine, 2020 Patara Yılı’nda Muratpaşa Belediyesi’yle yepyeni bir pencere açtı. Türkiye’nin ilk dijital demokrasi uygulaması Komşu Meclisi, Muratpaşa’da başladı.

Muratpaşa’da ikamet edenlerin 13 yaş üstü herkesin kent yönetimine doğrudan katılımını sağlayan Komşu Meclisi, 20 Şubat’ta yayına giren www.komsumeclisi.com internet sitesi üzerinden hizmet veriyor. Meclisin üyesi olup yaşadığı mahalle, ilçe hakkında son sözü söylemek isteyen Muratpaşalıların tek yapması gereken ise siteye kaydolmak.

T.C. kimlik numarasıyla kayıt yapılan uygulama önce Adresi Dayalı Nüfusu Kayıt Sistemi verileri tarayıp ikamet doğrulaması yapıyor ve ardından kullanıcının girdiği cep telefonu numarasına gönderdiği kısa mesajla güvenlik kontrol sürecini tamamlıyor. Sonrasında sisteme, kullanıcının geçerli bir elektronik posta adresini girilmesiyle kayıt işlemi tamamlanıyor. Kayıt sonrasında elektronik posta adresi ve kullanıcının belirlediği şifreyle uygulamaya giriş yapılıyor. 

Komşu Meclisi, yeni üyesini oylama sayfasıyla karşılıyor. Muratpaşa Belediyesi Komşu Meclisi’nin ilk oylamasında Muratpaşa’da ikamet eden 13 yaş ve üzeri herkese, meclisin bu yıl için belirlenen 10 milyon liralık bütçenin nasıl kullanılacağını soruyor. Oylamada asfalt ve kaldırım çalışmaları, kültür ve sanat etkinlikleri, park ve yeşil alan çalışmaları, sosyal hizmet çalışmaları, temizlik hizmetleri, sokak hayvanlarına yönelik çalışmalar, spor faaliyetleri, çevre ve yenilenebilir enerji çalışmaları olmak üzere 8 başlık yer alıyor. Uygulamaya girerek Türkiye’nin ilk dijital demokrasi platformu Komşu Meclisi’nin üyesi olan Muratpaşa sakinleri, bu 8 başlıktan 2 tanesini işaretleyebiliyor.

Komşu Meclisi’nin ilk oylaması 31 Mart Salı gece yarısına kadar devam edecek. Oylama tamamlandığında Komşu Meclisi’nin bütçesi, her başlığın aldığı oy oranı doğrultusunda dağıtılacak.

        Görüleceği üzere birlikte yönetim ve birlikte karar alma mekanizmasının sinerjik yapısını oluşturmaya aday bu uygulama, Türkiye’de ilk olması bakımından da önemli.

        Dijital Demokrasi Platformu; aynı zamanda yerel belediye ile vatandaşın eleştirel bakış ve övgüyü gerçek  anlamda demokrasiye taşıyarak güçlendirebilecek bir oluşumun da başlangıcı olabilecek nitelikte…

        Emeği geçenleri kutluyorum.

Bu yazı toplam 1341 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim