Bugün 31 Ocak 2023 Salı
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1150.454
  %-0.94
 • Dolar
  18.8049
  %0.07
 • Euro
  20.3652
  %-0.08

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Muratpaşa ve üretim modeli

17 Kasım 2021 Çarşamba 00:05

 

            Yaşantımızda üretimin ne denli önemli olduğuna artık net çizgileriyle tanıklık ediyoruz. Özellikle tarım potansiyeli bakımından son derece uygun olan Antalya’da üretimin canlandırılması, dikkat çekici projelerle teşvik edilmesi konusunda yıllardır bir eksiklik olduğuna tanıklık ediyoruz.

            Üretim noktasında tarım olgusu ön plana çıkıyor. Tarımın pandemi sürecindeki önemini ve özellikle son aylardaki gıda fiyatlarına gelen zamlardan sonra bir kez daha iyi anlıyoruz.

            Bugün Muratpaşa Belediyesi’nin üretime bakışı konusunda somut bir projesinden söz edceğim.

    Muratpaşa Belediyesi, Güzeloba Mahallesi’nde yaklaşık 5 dönümlük alanda ektiği susamları hasat etti.

Anımsanacağı üzere, Antalya’da kent hayatının merkezi Muratpaşa’da tarımsal üretim çalışmaları geçen yıl Nisan ayında başladı. Covid-19 salgınının neden olabileceği gıda sıkıntısına dikkat çekmek ve tarımsal üretimde devamlılığın önemini vurgulamak için başlayan çalışmalarda ilk olarak mısır ekimi yapıldı.

   Bu anlamda; Muratpaşa Belediyesi, geçen yıl 12 bin 700 kilogram mısır hasadı yaptı. Hasat, mısır unu haline getirilip ilçe sakinleriyle paylaşıldı. Mısırın ardından Yamansaz bölgesinde 45 dönümde buğday tarımı başladı. Muratpaşa Belediyesi, yaklaşık 20 ton ürün elde etti. Buğday da kiloluk paketlerde bulgur olarak ilçe sakinlerine ulaştırıldı. Bununla birlikte, son yıllarda kullanımı giderek yaygınlaşan zencefil üretimi de başladı. Belediyenin Ermenek Mahallesi’nde bulunan seralarında, 500 metrelik alanda deneme üretimi sonuç verdi.

Diğer taraftan Muratpaşa Belediyesi, başta çocuklar olmak üzere kent sakinlerinin üretime yönelik çalışmaların parçası olmalarını sağlayacak balkon bahçeciliği projesini de hayata geçirdi. İki etap halinde gerçekleşen projede, 5 bin eve marul, maydanoz, fesleğen ve adaçayıyla birlikte kekik, sarımsak gibi aromatik bitkilerin ekili olduğu saksılar dağıtıldı.

Yine aynı şekilde Muratpaşa Belediyesi’nin aralıksız devam eden üretim çalışmalarında, yaz mevsimiyle birlikte sırayı susam aldı. Susam ekimi için Güzeloba Mahallesi’nde yaklaşık 5 dönüm alanda gerekli hazırlıklar yapıldı. Haziranda susam tohumları toprağa serpildi. Titizlikle takip edilen sürecin sonunda susamlar taze olarak toplandı. Demetler halinde toplanan susamlar, kümül denilen özel yığma yöntemiyle kurumaya bırakıldı.

Belediyenin Park ve Bahçeler Müdürlüğü bahçesinde kurumaya bırakılan susamların kısa bir süre sonra silkelenerek yuvalarından çıkarılacak.  Böylece hasat tamamlanmış olacak.

            Burada üretim odaklı bir mesaj veren Muratpaşa Belediyesi’ni böylesi bir farkındalık çalışması ve özendirici projesinden dolayı kutluyorum.

 

Bu yazı toplam 336 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim