Bugün 31 Ocak 2023 Salı
 • Antalya10 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1151.833
  %-0.82
 • Dolar
  18.8089
  %0.07
 • Euro
  20.364
  %-0.08

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Muratpaşa’dan anlamlı etkinlik…

03 Eylül 2018 Pazartesi 14:47

 

         Muratpaşa Belediyesi; sosyal sorumluluk projelerinde öncü çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

    Maden faciasında eşlerini kaydeden kadınlar tarafından Soma'da, 'Her şeyin bittiği yerde başlayan şehir' Hakkari'de, Urla'da, Tirilye'de, Mardin'de, Şanlıurfa'da Artvin'de, Kıbrıs'ta, Alanya'da ve İzmir'de Türkiye'nin dört bir yanından kadınlar tarafından kurulan kooperatifler, Muratpaşa Belediyesi'nin düzenlediği 'Kadın Kooperatifleri Festivali' için Antalya'da buluştu.

    'Al Yazma' başlığı altında kadın danışma merkezleri, kadın emeğini değerlendirme ve eğitim çalışmaları, Mor Makas, BinaRoy gibi projelerle Türkiye'de kadın çalışmalarının önemli bir aktörü olan Muratpaşa Belediyesi, Türkiye'nin dört bir yanında kurulan kadın girişimcilik, işletme ve üretim kooperatiflerini festivalde bir araya getiriyor. 39 kooperatifin katılımıyla Türkiye'de bir ilk olacak festival, Leman Sam konseriyle başladı.

  Avrupa'da çok yaygın olan bu model, Türkiye'de özellikle 2001 ekonomik krizi sonrası, kadın kooperatifleri olarak hızlı bir şekilde geliştiğini söylemek mümkün.

 Bu noktadan hareketle; Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da; bu sayede daha önce hiç evlerinden çıkmamış kadınların kooperatiflerde buluşup ortak ekonomik girişimlerde bulunmaya başladığını vurguladı.

   Bu kurslarda ortaya çıkan ürünlerin her yıl düzenlenen 'Üreten Eller' sergisinde Antalya'yla buluştuğunu aktaran Başkan Uysal, “Şimdi sahip olduğumuz bu bilgi birikimi ve deneyimi yukarıya taşımaya hazırlanıyoruz" dedi.

   Söz konusu Festival 1 Eylül'de başladı ve 5 Eylül'e kadar Muratpaşa Kent Meydanı'nda devam edecek.

  Kadın kooperatifleri 5 gün boyunca hem ürünlerinin satışını gerçekleştirecek hem de kadın kooperatiflerinin kapasite artırımı, eğitimi ve finans destekleri üzerine çalıştaylarda deneyim aktarımında bulunacak.

  Muratpaşa Belediyesi'nin bu yıl ilkini düzenlediği  festival, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu, Türkiye'nin Kadın Gücü, Kadın Emeği Değerlendirme Vakfı işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.

         Evet… ‘’Üreten Eller’’ sergisiyle dikkat çeken Muratpaşa Belediyesi bu kez çok daha kapsamlı bir organizasyona start verdi.

         Festivale kadınların ilgisinin ve katılımının bir hayli fazla olması; üretkenlik, verimlilik ve ekonomiye katkı için önem taşıyor.

Bu yazı toplam 1233 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim