Bugün 31 Ocak 2023 Salı
 • Antalya10 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1152.011
  %-0.81
 • Dolar
  18.8061
  %0.09
 • Euro
  20.3614
  %-0.09

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Özgün değerlerimiz

05 Ekim 2021 Salı 18:15

 

            Öylesine özgün, öylesine zengin değerlerimiz var ki; bu zenginliklerin farkına varmamız için sanıyorum bazı şartların da olgunlaşması gerekiyor.

            Çocukluğumda köylere gittiğimde yemek yerken yufka ekmeği sofraya konulurdu. O yıllarda yufka ekmeğinin kendine has lezzeti, kokusu ve tadı farklı duygular yaşatırdı. Çok fazla tüketmesem de özellikle odun ateşinde sacda pişirilirken etrafa yayılan koku tarif edilemezdi.

            Köyde yaşayan akrabalarımızın imece usulüyle pişirdikleri yufka ekmeğinin uzun süre bozulmadan dayanması, sindiriminin kolay oluşu ve tok tutuşu da ayrı özelliklerdi.

            Şimdilerde yavaş yavaş köy yaşantısında da artık göremediğimiz yufka ekmeği üreten kadınlarımız için geçim kaynağı oldu.

            Hazırlamasının ve pişirmesinin zahmetli olması nedeniyle köylerimizde de yavaş yavaş yufka ekmeği pişirenlerin sayısı azalırken, girişimci kadınlar ise yufka ekmeğini pazarlarda satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

            Tanesi 2 lira 50 kuruştan alıcı bulan yufka ekmeğine talep ise her geçen gün artmaya başladı.

   Öyle ki; özellikle köylerde en önemli tüketim maddelerinden birisi olan yufka ekmeğinin yerini francala ekmek alırken akıllara “Yufka ekmeği tarihe mi karışıyor?” sorusu gelmeye başladı.

            Köy ve kasabalarda en önemli tüketim maddelerinden birisi olan yufka ekmeği, son yıllarda gerek pişirmesi gerekse maliyeti bakımından yavaş yavaş yerini fırın  ekmeğine bırakırken yufka ekmeği pişirme görüntüleri de nostalji olmaya başladı.

            Yufka ekmeğinin yerini fırınlarda üretilen ekmeğin alması sonrasında yufka ekmeği bazı marketlerde üretilip satılmaya başlarken yeni bir geçim kaynağı da oluşmaya başladı.

            Pişirmesinin zahmetli, maliyetinin ise yüksek olmaya başlaması nedeniyle köylerdeki yerini yavaş yavaş marketlere ve Pazar yerlerine bırakan yufka ekmeği özlemini görmek için artık köylere gitmek gerekiyor.

            Yufka ekmeği özlemini gidermek için pazarlarda satılan yufka ekmeğini satın almaya başlayan tüketiciler ise; “Yufka pişirme görüntüleri bile artık tarihe karıştı…” demekten kendilerini alamıyorlar.

                        Özellikle semt pazarlarında yufka ekmeğine ciddi biçimde bir talep görüyorum.

            İşte böylesine özgün ve kültürümüzü yansıtan değerlerimizi canlandırmamız gerekiyor.

            

Bu yazı toplam 316 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim