Bugün 29 Ocak 2023 Pazar
 • Antalya16 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1164.692
  %0.00
 • Dolar
  18.799
  %0.00
 • Euro
  20.4291
  %0.00

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Parklar ve temiz enerji

17 Mart 2021 Çarşamba 00:58

    Yazılarımda zaman zaman yeni ufuklar açacak büyüklü küçüklü  projelere ve çalışmalara yer veriyorum.

Bunun en önemli nedeni farkındalık yaratacak yeni fikirlere, düşüncelere ve yatırımlara gereksinimimiz var.

Daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bu noktada önceliğimiz olmalı.

Temiz bir hava, yeşil bir çevre ve sağlıklı bir ortam için de yeni projelere gereksinimiz var.

   Hele ki Antalya gibi turizm ve tarımın merkezi olan bir şehirde yerel belediyelerden kamu kurum ve kuruluşlara dek çevreci projeler şart.

         Bugün Muratpaşa Belediyesi’nin örnek bir projesinden söz etmek istiyorum.

Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi’nin covid-19’la mücadelede hayatını kaybeden, pandemiyle ön safta savaşan sağlık emekçilerine adadığı  park, elektrik enerjisini kendi üretiyor. Geride bıraktığımız  Pazartesi günü açılışı yapılan  parkta yer alan güneş panelleriyle süs havuzunun değirmeni dönüyor, değirmenin ürettiği elektrikle park aydınlanıyor.

   Muratpaşa Belediyesi’nin covid-19 pandemisiyle canı pahasına mücadele eden ve bu mücadelede hayatını kaybeden sağlık emekçilerine adadığı park, 5 Mart törenle açıldı. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin hemen karşısında bulunan 2 bin metrekarelik Sağlık Emekçileri Parkı, belediyenin inovasyon ekibinin çalışmalarıyla adeta temiz enerji santrali gibi çalışıyor.

   Şehir şebeke elektrik sisteminden tamamen bağımsız olan parkta, güneşlenmenin en fazla olduğu noktaya güneş enerji panelleri yerleştirildi. Güneşten aldığı enerjiyi elektrik enerjisine çeviren sistem, parkın süs havuzundaki değirmeni döndürüyor. Gün boyu dönen değirmen de pilleri şarj ediyor ve güneşin batmasıyla birlikte parkın lambaları yanmaya başlıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi sistemi üzerine kurulu hidroelektrik enerji sistemin de küçük bir örneğinin yer aldığı parkta ayrıca cep telefonu, tablet gibi mobil cihazların şarj edilmesini sağlayan usb bağlantı noktaları da bulunuyor.

 Güneş enerjisinden elde edilen  elektrikle değirmeni çevirip değirmenden elde edilen  enerjiyle park aydınlatılıyor.  Ayrıca usb soketlerle şarj olanağı da sunuluyor. Bu noktada asıl üzerinde durulması gereken ayrıntı yüzde sıfır şebeke enerjisi kullanılması…

         Aynı zamanda temiz bir enerji kullanımı ile tasarrufun da sağlanacağı sistemin şehrin diğer noktalarında yaygınlaştırılması gerçekten dikkate değer bir başarı sağlar.

         Emeği geçenleri kutluyorum.

         Sağlıklı günler dileğimle.

 

Bu yazı toplam 404 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim