Bugün 31 Ocak 2023 Salı
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1151.633
  %-0.84
 • Dolar
  18.8052
  %0.09
 • Euro
  20.3687
  %-0.06

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Planlama olmayınca…

19 Temmuz 2022 Salı 00:05

 

            Gelişen şehirlerin karakteristik sorunlarına baktığımızda kent planlamasında ‘’Göç yolda düzelir’’ mantığı ile hareket edildiği gerçeği yüzleşiriz.

            ‘’Göç yolda düzelir’’ mantığına sığınırken, diğer illerden yerleşmek amacıyla gelen vatandaşlarla nüfusu artan Antalya’nın kronik sorunlara karşı zaman zaman çaresiz kalışına da tanıklık ediyoruz.

            Ulaşım, trafik, kaldırım işgalleri, görüntü kirliliği, otopark ve çarpık yapılaşma gibi temel sorunlar ise sürekli olarak birbirini tetikliyor.

            Sürekli olarak ‘’ertelenen’’ ve geçici çözümlerle çözülmeye çalışılan sorunlar ise giderek kronik hale geliyor.

     Şurası bir gerçek ki, kentlerin geleceğe dönük planlamasında ulaşım master planlarının olması    kaçınılmaz bir gerçektir. Ve bu gerçek doğrultusunda nazım imar planının da günün koşullarına göre değil, gelecek 40-50 yılın gelişimi ve değişimine göre şekillendirilmesi gerekir.

  Antalya ve göç… Bu iki kavram son 40 yıla damgasını vuran kavramlar olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle 80’li yılların hemen başında turizmde yıldızı parlayan Antalya; İstanbul kadar olmasa da yoğun bir göç dalgasına maruz kaldı.

            Öyleki; bugün nüfusu artık 2 milyondan 3 milyona doğru yol alıyor!

            Böyle olunca da karakteristik sorunlar ‘’kaçınılmaz’’ oluyor.

   Sürekli nüfus artışı; özellikle iklim özelliği ile cazip olan Antalya’nın alt yapı eksikliklerini en düşündürücü boyutlarıyla çıkarıyor karşımıza.

  Gelişen şehirler bir taraftan göç alırken, diğer taraftan da alt yapı eksikliklerini gidermeye çalışır… Ticaretin her zaman “canlı” olduğu şehirler için göç dalgası sık rastlanılan bir durumdur.

  Antalya; göç alan iller arasında ilk 3’teki yerini koruyor… İstanbul, Ankara ve Antalya; bu anlamda göçe maruz kalan iller arasında ilk sıralarda yer alıyor…

   Arz – talep dengesinde Antalya yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ederken, özellikle iş bulma hayali ile bu kente dışarıdan gelen aileler önce kiralık ev bulmanın telaşına düşerken, işini kurduktan sonra da bir ev satın almanın hedefine kilitleniyorlar.

  Antalya; kontrolsüz göçün uzantısında alt yapı eksikliklerini en derinden hisseden şehirlerden biri olup çıktı…

 Nüfusun bu denli artması; kuşkusuz ki ulaşımı sorunlarla dolu, yapılaşması yanlışlar üzerine kurulu Antalya için büyük bir dezavantaj…

                Toplu ulaşımdaki sıkıntının her geçen gün arttığı Antalya’da artık kesinlikle ulaşım modelinde metro seçeneğinin hayata geçirilmesi gerekiyor.

            Tramvay ve otobüslerle trafik artık bu yükü çekmekte çok zorlanıyor.

            Hele hele şu Temmuz sıcağında ulaşım sorunu tümden kendini hissettiriyor!

            Yerel belediyecilikte artık büyük düşünmek ve büyük hedeflere koşmak gerekiyor…

Bu yazı toplam 233 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim