Bugün 30 Ocak 2023 Pazartesi
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1162.131
  %-0.23
 • Dolar
  18.7921
  %-0.03
 • Euro
  20.3993
  %-0.15

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Potansiyel olsa da…

05 Kasım 2020 Perşembe 00:20

 

            Antalya denizle iç içe olan bir şehir. Eşsiz kıyıları, masmavi denizi ile eşi benzeri olmayan şehirlerin başında geliyor.

            Deniz potansiyeli olan bu şehirde maalesef balıkçılık beklenilenin altında.

            Antalya için balık kültürü olan bir şehir maalesef diyemiyoruz…

            Çünkü; balık türleri az, balık fiyatları ise yüksek!

    Bu anlamda Antalya’da Balıkçı Barınağı’nda sezonun açıldığı  bugünlerde balık fiyatlarının  yüksek oluşu özellikle dar gelirli aileleri düşündürüyor.

            Balıkçı Barınağı’nda  balık ihalesinde renkli görüntüler yaşanırken, fiyatların geçtiğimiz yıla oranla yüksek oluşu ise gözlerden kaçmıyor.

            Liman’daki balıkçı barınağına giderek ihaleye katılarak balık alan esnaflar ile vatandaşlar, bu yılki fiyatların yüksek oluşundan rahatsız.

            Günde 50’ye yakın balık türünün saat 05.00’de satışının ihale usulüyle gerçekleştiği Balıkçı Hali’nde balık fiyatlarının oldukça yüksek oluşundan dert yanan vatandaşlar, ‘’Ucuz balık yemek hayal oldu’’ demekten kendilerini alamıyor.

            Öyle ki; balık avlanma sezonu 1 Eylül’de başlamasına rağmen, balıkçı barınağında kasa ile balık almak bile pahalıya geliyor.

                                   Geçtiğimiz yıllarda yaşanan balık azlığının en azından bu sezon yaşanmaması balıkçıları teselli ederken, vatandaşlar ise fiyatları yüksek buluyor. Birkaç balık dışında fiyatların yüksek olması vatandaşları düşündürürken, istavritin kilosu bile 20- 25  liradan başlıyor. Kupes ve izmarit ise yine yüksek fiyatıyla alıcı buluyor.

                        Öte yandan bilinçsizce avlanmanın sonrasında balıkçı tezgahlarında her yıl balık bolluğu ve çeşitliliği azalırken bu durumdan en çok dar gelirli vatandaşlar etkileniyor.

            Bilinçsizce avlanma yüzünden özellikle Akdeniz’de balık çeşitliliğinin azaldığını da unutmamamız gerekiyor.

            Bu yıl balık fiyatları gerçekten  yüksek. Dar gelirli bir ailenin yiyebileceği hamsi vardı şimdi onun da kilosu 20-25 liradan başlıyor. Balon balığı riski ise maalesef devam ediyor. 5-10 yıl önceki balık bolluğu maalesef yok. Geçtiğimiz yıllarda  olumsuz sinyallerini vermişti, bu yıl biraz olsun canlılık var. Fakat şunu söylemek gerekir ki Akdeniz’deki balık çeşitliliği azalıyor. Balıkçı tezgahlarında gördüğümüz balıkların yarısından fazlası Ege, Marmara veya Karadeniz’den getiriliyor. Bir sahil ve deniz şehri olan Antalya’da daha çok balık çeşitliliği olması gerek. Antalya’da artık eskisi gibi balık çıkmıyor.

   Görünen o ki; önlem alınmazsa balığı yemek için ithal etmek zorunda kalacağız…

Bu yazı toplam 358 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim