Bugün 22 Mayıs 2024 Çarşamba
 • Antalya22 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  2507.179
  %0.01
 • Dolar
  32.1749
  %0.07
 • Euro
  34.9408
  %0.10

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Şehircilik kavramı...

19 Nisan 2024 Cuma 00:02

Yerel seçimler artık geride kaldı ve gözler yeni seçilen ve "yeniden" seçilen belediye başkanlarının icraatlarına çevrildi.
 Bildiğiniz üzere 31 Mart seçimlerinde Antalya’da CHP Büyükşehir Belediyesi ile birlikte 19 ilçenin 16'sında başarılı oldu.
  Uzun yıllardır kazanamadığı ilçe belediyelerini kazandı. Alanya, Korkuteli, Kepez ve Serik gibi ilçelerde belediye başkanlıklarını kazandı. Özellikle Alanya ve Kepez'de alınan sonuç dikkat çekici bir ayrıntı oldu. AK Parti Gündoğmuş ve İbradi'da seçimleri kazanırken, Demokrat Parti ise Kumluca’da başarı elde etti. 
 Yerel seçimler sonrası ise vatandaş artık icraatlara odaklanmak istiyor.
Tam da bu noktada şehirleri; tüm yerleşim birimleriyle bir bütün olarak ele almak gerek. Antalya; 19 ilçesiyle yerel belediyecilikte ‘’farklılıklar’’ gösteren bir şehir.
 Tıpkı diğer mega şehirler gibi…
 Bugün Antalya’da Kepez’in farklı, Muratpaşa’nın farklı; Akseki'nin çok daha farklı sorunları ve ‘’beklentileri’’ var…
 Artık kent merkezine yakın ilçelerin gelişimini ve değişimini mercek altına almıyoruz.  Bir bütün olarak 19 ilçemizin kronikleşmiş sorunlarını gündeme taşıyoruz…
 Kemer’den İbradı’ya, Korkuteli’den Gazipaşa’ya kadar geniş bir yelpazede ilçelerin “bekleyen” sorunlarına ve geleceğe dönük yatırımlarına  farklı parantezler açıyoruz.
 İlçe belediyelerin kendi imkanlarıyla projeler üretebilmesine olanak sağlayacak bir sinerjinin oluşturulması noktasında sistemin artıları ve eksileriyle yeniden değerlendirildiğini görüyorum.
 Örneğin; çok önemsediğim köy kavramının ‘’yeniden’’ yaşantımıza girmesi gerektiğini düşünüyorum.
 Bu olgunun yanı sıra, kent merkezindeki ilçelere göz atacak olursak; genel anlamda görsel kirlilik, ulaşım, bozuk yollar, eksik olan sosyal donatı alanları gibi ayrıntılar ön plana çıkıyor.
 
   Belediye hizmetlerinin kentlerin gelişiminde “kilit” rol oynadığı bir gerçek… Şehirlerin, ilçelerin gelişimi ve değişiminde de bu gerçeği görebiliriz…
 İki farklı ilçede, iki farklı mahallenin gerçekleşen ve gerçekleşmeyen hizmetlerine baktığımızda, yerel belediyecilik vizyonunun ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor.
Kent kalkınması adına atılan her adım, çakılan her çivi gelecek adına çok önemli.
   Nazım İmar Planı; kentlerin, yaşam merkezlerinin beyni… Nazım İmar Planını özümseyememiş kentlerin bugün çarpık yapılaşma başta olmak üzere kronikleşen, hatta kangren haline gelen sorunlarla adeta boğuştuğuna tanıklık ediyoruz.
 Bir diğer ayrıntı ise; kalkınmanın köylerden başlatılarak köyden kente göçün durdurulması adına daha somut projeler üretilmesin ‘’kaçınılmaz’’ olduğunu düşünüyorum.
 Bu noktadan hareketle köylerdeki atıl durumda olan köy okullarının yeniden açılması, tarıma ve hayvancılığa teşviklerin artırılması, alt ve üst yapı konusunda eksikliklerin giderilmesi kaçınılmaz bir gerçek. 
  Antalya tüm ilçeleriyle gelecek yıllara yatırımını bugünden hızlıca yapmalı...

Bu yazı toplam 218 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim