Bugün 30 Ocak 2023 Pazartesi
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1162.44
  %-0.20
 • Dolar
  18.7922
  %-0.07
 • Euro
  20.4069
  %-0.09

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Sorgulamak ve denetlemek…

11 Ekim 2018 Perşembe 00:07

 

            Şehirler; tüm yönleri ve faktörleriyle geleceğe yönelir… Kentlerin sorun ve çözümlerinde tüm yükün belediyelere yüklenilmesi çok yanlış.

            Aynı şekilde bir şehirde STK’lar, siyasi partiler, dernekler, çevreci kuruluşlar ne kadar güçlüyse ve etkinse; sağlıklı bir şehirleşmeden söz edebiliriz.

            ‘’Denetleyicilik’’ görevini tam anlamıyla bu sözünü ettiğim faktörler yerine getirebilirse sağlıklı bir kentleşme modelinden söz edebiliriz.

            Aksi halde; ‘’Ben yaptım; doğru’’ mantığıyla yanlış hesabın mutlak surette geri dönüş yaptığını ve bunun sıkıntılarını vatandaşın çektiğini hep birlikte üzülerek görüyoruz.

            Seçmen; vatandaş, kent planlamasında popülist düşünmemeli…

            Ve oyunu verirken ince eleyip sık dokumalı.

    Ve bu noktada; kentlerin gelişimi, değişimi ve planlaması noktasında tüm yükün Büyükşehir Belediyesi’ne yüklemek yanlış olur. Bu strateji ve planlama doğrultusunda geçmişten gelen kronikleşmiş sorunların çözülememesi; bir bakıma bu kısırdöngü hizmet periyotuna bağlı.

    Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin 5. büyük Büyükşehir Belediyesi konumundaki Antalya’nın yeni yapılanmayla birlikte “hizmet” anlamında ve mevcut sorunların çözümü noktasındaki farklı kimliği ön plana çıkıyor. Yani; turizm ve tarım vizyonuyla Antalya diğer şehirlerden “farklılık” gösteriyor.

Antalya; 2 milyonu aşan  nüfusuyla orantılı olarak gelişim gösterememiş bir şehir… Özellikle alt yapı noktasında süreli artan nüfusuna yetişemiyor…

Elbette Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları bu anlamda önemli…

Aynı şekilde ilçe belediyelerin yaptığı ve yapacağı yatırımlar da önemli.

Devlet destekli yatırımlar çok daha önemli…

Tüm olumsuzlukların uzantısında; plansız bir yapılaşma modeli ile gelecek yıllara hazırlanan Antalya’da yanlış giden bir şeyleri sorguluyoruz adeta.

Antalya bir Dünya kenti mi? Yoksa; sürekli göç alırken, yanlışlarından arınamayan, plansız yapılaşma modeliyle her geçen gün biraz daha kronikleşen sorunlara yol alan bir şehir mi?

     Aynı şekilde; tarım alanlarının korunarak, düzenli yapılaşmayla tanışmasında, sosyo-kültürel projelerin bütünselliği eşliğinde estetik mimari ile tanışmasında tüm ayrıntıları en ince ayrıntılarıyla hayata geçirmenin büyük katkısı var.

     Sosyal donatı alanlarına ve cazibe merkezi olabilecek projelere önem verilmeden, sürekli konut alanı yaratma düşüncesi, deniz kenarına yakın bölgelerin çok katlı, denize uzak bölgelerin ise az katlı ve “kaderine terk edildiği” Antalya modelinde artık yapısal tıkanıklık öyle bir noktaya geldi ki; bugün ranta yönelik yapılaşma tüm olumsuzluğuyla kendini gösteriyor…

            İşte tam da bu noktada; herkese hepimize ‘’denetleyici’’ ve sorgulayıcı rolü düşüyor…

Bu yazı toplam 893 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim