Bugün 25 Mart 2023 Cumartesi
 • Antalya12 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1211.438
  %-0.07
 • Dolar
  19.0481
  %-0.12
 • Euro
  20.4952
  %-0.11

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Tarım Muhabirliği eğitimi

03 Şubat 2023 Cuma 00:05

 

            Yaşadığımız yüzyıl bazı sektörleri daha fazla ön plana çıkarması bakımından önemli…

            Tarım faktörünü ihmal eden ülkelerin bugün karşılaştığı sıkıntılar ve sorunlar çok net detaylarıyla önümüzde dururken, üstüne üstlük kuraklık tehlikesi ise olayın bir başka boyutunu oluşturuyor.

            2019 yılının sonlarında patlak veren pandemi sürecinde bir kez daha gördük ki, üretmek ve kendi kendine yeten bir ülke olabilmek faktörü çok daha fazla önem taşıyor.

            Tarımın önceliğini ve vazgeçilmezliğini yazmaya kalksak sayfalar dolusu makaleler yazmamız gerekir.

            Bu bile yeterli olmayabilir…

            Bugün sizlere oldukça yerinde ve yararlı bir projeden söz edeceğim…

   Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen Tarım Muhabirliği eğitimi tam da bu noktada dikkat çekici bir adım.

   Bu noktadan hareketle; Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen Tarım Muhabirliği Eğitiminde 1 ay süren eğitim programı tamamlandı.

   Söz konusu eğitime ilgi yoğun olurken, ilk dersi Nasıl Bir Ekonomi Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım tarım haberciliğiyle ilgili verdi. İyi bir tarım muhabiri ve yazarı olmak için takip edilmesi gereken kaynakları paylaşan Yıldırım, “Aylık enflasyon ve fiyat endeksleri en iyi haber kaynaklarıdır. Bu istatistikler iyi takip edilirse, gıda enflasyonunun normal enflasyondan daha yüksek olduğunu görürsünüz. İhracat rakamları her ay açıklanır ancak ithalat rakamları her nedense açıklanamaz. Tarım haberciliği de bu ayrıntılarda gizlidir” dedi. Yıldırım, iyi bir tarım yazarı olmak için sosyal medyayı aktif kullanmanın şart olduğuna dikkat çekti.

 

TV’de ve dijitalleşen medyada tarım yayıncılığını anlatan Agro TV Ankara Temsilcisi Galip Umut Özdil, tarımı bilmenin ve program esnasındaki hakimiyetin önemini vurguladı. Rol yapmayan sunucuların başarılı olduğunu kaydeden Özdil, kamu ve özel yayıncılıktaki avantaj ve dezavantajları da paylaştı.

Türkiye Ürün İhtisas Borsası Genel Müdür Yardımcısı Necla Küçükçolak, ürün ihtisas borsası ve elektronik ürün senediyle ilgili gazeteci ve gazeteci adaylarını bilgilendirirken, TÜRİB’in çalışmalarını anlattı. Tarım haberleri yapılırken, depolarda saklanan ürünün stokçuluk olarak adlandırılmaması gerektiğini vurgulayan Küçükçolak, birçok tarım ürününün depolanabildiğine dikkat çekti.

            Böylesi önemli bir sektörün bugünü ve geleceği açısından temel sorunlarının acilen çözülmesi şart.

            Konuya gösterdikleri hassasiyet nedeniyle Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) ve Antalya Tarım Borsası’nı kutluyorum.

 

Bu yazı toplam 342 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim