Bugün 30 Ocak 2023 Pazartesi
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1161.952
  %-0.24
 • Dolar
  18.7965
  %-0.05
 • Euro
  20.4135
  %-0.06

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Trafik ve cezalar…

13 Nisan 2021 Salı 00:09
Trafikte yaşanan ölümlü ya da yaralanmalı kazaları aza indirgemek adına son dönemlerde yapılan çalışmalar önemli.
Aşırı hız, dikkatsizlik, hatalı solama ve en acısı da yayaları düşünmeden yapılan hız zaman zaman hoş olmayan görüntüler yaşatıyor.
Trafik kurallarına uymayanların, kırmızı ışık ihlali yapanların daha sıkı şekilde denetlenmesi gerektiğini, cezalarla caydırıcılık olgusunun devrede olması gerektiğini düşünüyorum.
Son zamanlarda Fahri Trafik Müfettişlerinin kestiği cezaların artması ve bunun yanında kural ihlalinin görüntüyle somutlaştırılmaması; tepkileri de beraberinde getirmeye başladı.
Ve kesilen bu cezalara itirazlar artarken, kural ihlallerinin görüntü kayıtlarıyla pekiştirilmemesi tartışma konusu olmaya devam ediyor.
Bildiğiniz üzere trafik kurallarının ihlal edilmesinin önüne geçmeye yönelik önlemlerden birisi de Fahri Trafik Müfettişlerinin raporları ve kesilen cezalar…
Bu raporlar; genel anlamıyla her zaman tartışmalara neden oluyor.
Bu uygulamanın yararlı yönleri olduğu kadar, yoruma açık yönlerinin olduğu da kaçınılmaz…
Fahri Trafik Müfettişlerinin tuttuğu rapora göre adreslerine ceza gelen araç sürücülerin tepkisi ve isyanı ise giderek artıyor…
Bu uygulamanın artık kaldırılmasını ve sivil trafik polislerinin bu görevi üstlenmesini isteyen araç sürücüleri; kural ihlalinin de görüntülü olarak belgelendirilmesini istiyorlar.
Fahri Trafik Müfettişlerinin yerine en kısa sürede sivil trafik polislerinin görev almasını ve bu karışıklığın ve yetki karmaşasının önüne geçilmesini isteyen araç sürücülerinin giderek arttığı günümüzde; sadece plaka bilgileri ile sonuca gidilmesinin hukuki sorunlar yaratacağı görüşündeler.
Örneğin MOBESE kayıtlarına göre kural ihlali yapan sürücülerin adreslerine gönderilen evrakta kural ihlali görüntülü olarak, her yönüyle sürücüye iletiliyor. Bu noktada herhangi bir akıl karışıklığına ya da itiraza yol açacak uygulama olmadığı için karışıklık da olmuyor.
Ancak görüntüsüz ve belgesiz kesilen cezalar tartışma konusu.
Bir de son aylarda bu tarz ceza raporlarının gerçeği yansıtmadığı ile ilgili yoğun tepkiler oluşmaya başladı. Ve bazı cezalar mahkemelik sürece neden oluyor.
Yani; neresinden bakarsanız bakın artık bu uygulama gözden geçirilmeli.
Fahri Trafik Müfettişlerinin yerine sivil trafik ekipleri görev almalı.
Ve artık kural ihlalinde görüntülü sistem mutlaka devreye girmeli.
Trafikte kırmızı ışık ihlali, hatalı sollama, yanlış yere park etme ve de aşırı hızla araç kullanımı gibi faktörler; çok sık yapılan trafik ihlalleri…
Bu ihlallere emniyet kemeri takmama ve araçla giderken cep telefonuyla konuşma gibi faktörleri de ekleyebiliriz.
Ancak; bu kural ihlallerini resmi tutanakla şekillendirirken; görüntülü kanıt çok önemli…
Son günlerde Fahri Trafik Müfettişlerinin kestiği cezaların artması ve bunun yanında kural ihlalinin görüntüyle somutlaştırılmaması; tepkileri de beraberinde getiriyor…
Bu raporlar; neye göre kesiliyor?
Nasıl kesiliyor?
Hangi kriter göz önüne alınıyor?
Fahri Trafik Müfettişinin “hata” olarak gördüğü ihlal; gerçekten hata mı?
Ya da; neye göre hata?
 
Kesilen cezalarda kural ihlali belirtilse de, yer tespiti yapılsa da, kanıt olmaması; ya da resimle kural ihlali gösterilmemesi; kafalarda soru işareti bırakıyor.
Bu konunun artık sesli olarak tartışılması; ve belirli bir düzene sokulması gerek.
Bu yazı toplam 432 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim