Bugün 04 Şubat 2023 Cumartesi
 • Antalya6 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1128.278
  %-0.02
 • Dolar
  18.8012
  %0.06
 • Euro
  20.2949
  %-0.01

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Trafik ve hız limitleri…

14 Ekim 2019 Pazartesi 18:01

 

            Trafik ve ulaşım konusu ‘’bütünüyle’’ ele alınması gereken bir ayrıntı.

            Geçmiş yıllarda uygulamaya konulan şehir içi hız limitlerinin artık sistemi rahatlatıcı değil, aksine trafiği daha da sıkışık hale getirdiği gerçeğinden hareketle bazı geçiş noktalarında hız limitlerinin arttırılması, bazı noktalarda da azaltılması gerektiği ile ilgili zaman zaman bu köşeden siz okuyucularımı bilgilendirmeye çalıştım.

            Çünkü şehir içi ulaşımında hız limitleri zaman zaman tartışma konusu oluyordu.

            Özellikle Gazi Bulvarı ve Batı Çevre Yolu Hürriyet Caddesi bağlantı noktasındaki yolda hız limitinin yükseltilmesi gerekiyordu.

İşte tam da bu noktada; Antalya Büyükşehir Belediyesi UKOME Genel Kurulu, Genel Sekreter Yardımcısı Tuncay Sarıhan başkanlığında toplanarak Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) noktalarının bulunduğu Gazipaşa - Demre ilçeleri arasındaki güzergahlarda uygulanacak hız limitlerinin belirlemek üzere kurulan 'Hız Belirleme Komisyon' raporunu görüştü.

   UKOME, toplantıda 19 Şubat 2014 tarihli Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 15. Maddesinde yer alan, 'İl ve ilçe trafik komisyonları ile ulaşım koordinasyon merkezleri, yerleşim yeri içinden geçen bölünmüş devlet ve il yolları ile belediyelerin yapım ve bakımından sorumlu olduğu taşıma kapasitesi yüksek, can ve mal güvenliği açısından gerekli tedbirlerin alındığı, yaya geçişlerinin alt ve üst geçişlerle sağlandığı bölünmüş karayollarında araç cinsleri için ayrı ayrı olmak üzere hız sınırlarını 32 kilometreye, yerleşim yeri içinde bulunan diğer bölünmüş karayollarında ise 20 kilometreye kadar artırmaya' yetkisini kullanarak karar aldı. 


Buna göre UKOME, EDS noktalarının bulunduğu Gazipaşa, Alanya, Manavgat, Serik, Kemer, Kumluca, Finike ve Demre ilçelerini kapsayan D-400 Karayolu güzergahındaki meskun mahal geçişlerindeki hız limitini 50 kilometreden 70  kilometreye çıkardı.   D-350 Karayolu (Antalya-Denizli Yolunun) Döşemealtı İlçesi, Düzlerçamı-Karaman Mahalleleri ve Yalınlı-Nebiler Mahalleleri meskun mahal geçişleri 50 km'den 70 km'ye yükseltildi. D-650 Karayolu (Antalya-Burdur Yolu) Antalya meskun mahal başlangıcı ile Akdeniz Bulvarı arasında kalan kısmında hız limiti 50 km'den 82 km'ye çıkartıldı. Antalya-Denizli Yolu üzerinde EDS sisteminin kurulduğu bölgede çok sayıda yaralanmalı ve maddi hasarlı trafik kazalarının meydana gelmesi nedeniyle otomobil ve panelvanlar için uygulanan hız sınırı 110 km'den 90 km'ye düşürüldü.Antalya kent merkezinde bulunan bazı cadde ve bulvarlarda da uygulanan hız sınırlarında da güncelleme yapıldı. Buna göre Batı Çevre Yolu (Antalya Bulvarı ile Hürriyet Caddesi arası), Konyaaltı Bulvarı (Batı Çevre Yolu) Hürriyet Caddesi ile Sarısu Kavşağı arası), Gazi Bulvarı, Serik Caddesi'nin Gazi Bulvarı ile Expo Yonca Kavşağı arasında kalan kısmı, Aspendos Bulvarının 1681 Sokak ile Serik Caddesi arasında kalan kısmında 70 km olan hız limiti 82'ye km'ye çıkartıldı. Bulvarlarda hız sınırı otomobil ve panelvan cinsi araçlar için 82 km, kamyonet ve minibüs cinsi araçlar için de 70 km olarak güncellendi. Sinanoğlu, Metin Kasapoğlu, Termesos Bulvarı ve İsmet Gökşen Caddesinde de hız limiti 50 km'den 70 km'ye çıkartıldı.

            Elbette bu güncellemeler trafik akışının sağlanması ve tıkanıklığın önüne geçilmesi noktasında olumlu.

            Ancak; trafik kurallarına uymak, yayaya saygı ve gürültü kirliliğinden olabildiğince uzak durmak çok daha önemli…

 

Bu yazı toplam 401 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim