Bugün 31 Ocak 2023 Salı
 • Antalya10 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1151.963
  %-0.81
 • Dolar
  18.8054
  %0.09
 • Euro
  20.3708
  %-0.05

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Tramvay seferleri ve…

02 Ağustos 2019 Cuma 15:22

 

        Antalya’da toplu ulaşımda tramvay seferlerinin kuşkusuz ki büyük önemi var.

        31 Mart seçimlerinden sonra bir süre çalışmalar da yavaşlama olsa da 3. Etap Raylı Sistem tramvay seferlerinde deneme sürüşleri başladı.

        Elbette Antalya çok hızlı gelişen ve nüfusu artan bir şehir.

        Ve bu şehrin en öncelikli sorunları ulaşım ve çarpık yapılaşma. Dolayısıyla hafif raylı sistem seferleri kısmen de olsa trafik yükünü hafifletecek çalışmalar.

        Antalya için en isabetli proje elbette ki metro sistemi. Ancak gerek maliyeti, gerekse de bu konunun yıllarca ikinci planda tutulması, hafif raylı sisteme dikkatlerin çevrilmesine neden oluyor.    

   Evet… Antalya Büyükşehir Belediyesi, 3. Etap Raylı Sistem Varsak-Otogar Hattında kum torbalı deneme sürüşleri başladı. Güvenlik testlerinin tamamlanmasının ardından Varsak-Otogar hattında yolculu seferlere başlanması planlanıyor.

   3. Etap Raylı Sistem Varsak Otogar hattında eksiklerin giderilmesine yönelik test çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Güvenlik testleri kapsamında tramvay yolcu taşımaya başlamadan önce kum torbaları ile deneme sürüşlerine başlandı. Testlerin başarıyla sonuçlanmasının ardından tramvay  Ağustos’ta yolcu taşımaya başlaması hedefleniyor.

 

    Bu kapsamda prototip testi, üretim testi, montaj sonrası testler, kabul testleri, sistem testleri, entegrasyon ve arayüz çalışma testleri, ve güvenlik testleri başarıyla gerçekleştirildi. Son olarak güvenlik testleri kapsamında tramvay vagonlarına 20 ton kum torbaları yüklenerek, enerji iletim hattı, tramvay ve rayların uyumu test ediliyor.

   Geçtiğimiz günlerde ”deneme işletmesi” kapsamında çalıştırılmaya başlanan Varsak-Otogar hattında olması gereken işletme performansı sağlanana kadar deneme sürüşleri aralıksız devam edecek. Tramvayın test sürüşlerinin ardından Ağustos’ta yolcu taşımaya başlaması planlanıyor.

        Varsak – Otogar hattı; trafik yoğunluğunun giderek arttığı bölgeler ve 3. Etap Hafif Raylı sistem buradaki yoğunluğu kısmen azaltacak gibi görünüyor.

        Bekleyip göreceğiz.

 

Bu yazı toplam 822 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim