Bugün 28 Kasım 2021 Pazar
 • Antalya18 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  702,32
  %2.75
 • Dolar
  12.2478
  %0.00
 • Euro
  13.8849
  %0.00
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüdki̇yeb Genel Başkanı Çelik: “Ülkemiz İçin Sağlıklı Doğal Gıdalara Ulaşmada Küçükbaş Hayvancılık En Büyük Şansımızdır”
15 Ekim 2021 Cuma 10:13

Tüdki̇yeb Genel Başkanı Çelik: “Ülkemiz İçin Sağlıklı Doğal Gıdalara Ulaşmada Küçükbaş Hayvancılık En Büyük Şansımızdır”

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, gıda güvencesi için bitkisel üretimin yanı sıra...

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, gıda güvencesi için bitkisel üretimin yanı sıra küçükbaş hayvancılığın da geliştirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, FAO'nun (Food and Agriculture Organization) hazırladığı rapora göre dünyada her dokuz kişiden birinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Covid- 19 nedeniyle ülkelerin korumacı politikalar izlemeye başlaması nedeniyle insanların sağlıklı gıdaya ulaşmakta daha fazla zorlukla karşılaşabileceklerini ve salgın nedeniyle de aç insan sayısının daha da artabileceğini dile getiren Çelik, vatandaşların gıda güvencesi için bitkisel üretimin yanı sıra özellikle sağlıklı et ve süt ürünlerine erişimin sağlanabilmesi amacıyla özellikle küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

"Ülkemiz için sağlıklı doğal gıdalara ulaşmada küçükbaş hayvancılık en büyük şansımızdır"

Çelik, küçükbaş hayvancılığın önemine değinerek, "Ülkemizde son yıllarda küçükbaş hayvan sayısında artışlar yaşanması bu bakımdan önemlidir. Cumhurbaşkanımızın küçükbaş hayvan sayısının nüfus başına bir hayvan olacak şekilde artırılması talimatları ile Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli'nin yeni destekler vermesi küçükbaş hayvan sayımızı artırmıştır. 2019'da 48,5 milyon olan hayvan sayımız yüzde 11,6'lık artışla 2020'de 54,1 milyona ulaşmıştır. Bu sayının hedefimiz olan 90 milyona çıkarılması için birliklerimizle beraber gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Hedefimiz insanımızın sağlıklı kırmızı et ihtiyacının karşılanmasıdır. Ülkemiz için sağlıklı doğal gıdalara ulaşmada küçükbaş hayvancılık en büyük şansımızdır" dedi.

"Kırsala dönüş projelerine ağırlık verilmeli"

Yaşanan göçler nedeniyle köylerde yaşayan nüfusun yaş ortalamasının 55'e yükseldiğini ifade eden Çelik, gençlerin kırsala dönmesini ve üretime katılmasını sağlayacak projelere ağırlık verilmesi gerektiğini belirterek, "Ancak bu şekilde küçükbaş hayvancılığımızın yaşadığı sorunlar çözüm bulacak, hedeflerimize ulaşmamız mümkün olacaktır. Böylece sadece ülkemizi doyurmaya devam etmekle kalmayız, rahatlıkla içinde bulunduğumuz coğrafyanın sağlıklı gıda açığını da kapatırız" şeklinde konuştu.

Antalya Son Haber

Bu haber toplam 929 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim