Bugün 05 Şubat 2023 Pazar
 • Antalya9 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1128.278
  %0.00
 • Dolar
  18.8012
  %0.00
 • Euro
  20.2949
  %0.00

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Uncalı Kent Mezarlığı ve…

26 Temmuz 2022 Salı 00:05

 

        Antalya’nın hızla gelişen ve değişen ilçelerinden birisi olan Konyaaltı’nda bulunan Uncalı Kent Mezarlığı aynı zamanda şehrimizin en büyük mezarlık alanı.

        Anımsanacağı üzere özellikle mezarlığın dışındaki kaderine terk edilmiş görüntülerle gündeme gelen ve mezarlığı çevreleyen duvarların yıkık, dökük ve göçmüş görüntülerle vatandaşların tepkisine neden olan kent mezarlığında bir süreden beri devam eden yeni ünitelerin yapım çalışmaları sürüyor.

        Özellikle mezarlık alanının bitişiğindeki boş alanın adeta kaderine terk edilmesi, çevre düzenlemesi ile çöp atıklarının temizlenmemesi çevre esnafı ile vatandaşların şikayetlerine neden oluyordu.

        Gazetemizde de bu konu ile ilgili mevcut görüntü kirliliğini gündeme getiren haberlerimiz yer almıştı.

  Diğer taraftan aylar önce yapım çalışmalarına başlanan Uncalı Kent Mezarlığı’nda başlatılan yenileme çalışmaları Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülüyor.

   Açık ve kapalı ibadethaneler, gasilhane, morg, abdesthaneler, idari bina ve otoparkı kapsayan Konyaaltı İlçesi Molla Yusuf Mahallesi’ndeki Uncalı Kent Mezarlığı projesinde kaba inşaatın %90’nı tamamlandı.

   Yine aynı şekilde Uncalı Kent Mezarlığı’nda, cami, morg, gasilhane ve diğer hizmet birimlerinin yetersiz kalması nedeniyle Şubat ayında temeli atılarak başlanan yenileme çalışması sürüyor. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen projeyle Konyaaltı İlçesi Molla Yusuf Mahallesi’ndeki Uncalı Kent Mezarlığı’ndaki birim ve tesisler ihtiyaca cevap verecek şekilde yeniden inşa ediliyor.

  Öte yandan açık ve kapalı ibadethaneler, gasilhane, morg, abdesthaneler, idari bina ve otoparkı kapsayan Uncalı Kent Mezarlığı projesinde kaba inşaatın yüzde 90’nı tamamlandı. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Yatırımlar Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen projede yapıların sıva, duvar, kalıp, mekanik ve elektrik imalatları devam ediyor. Dış cephe kaplaması ve çatı yalıtımı için de zeminler hazırlanıyor. Proje kapsamında yapımı süren yarı açık ibadet alanın da çelik çatı işlemi tamamlandı.

Uncalı Kent Mezarlığı Projesi kapsamında 5 bin metrekarelik alanda 300 kişilik camii, 400 kişilik yarı açık ibadet alanı, 6 adet gasilhane, 36 adet morg, kadın ve erkek abdesthane, idari ve hizmet binaları, atölyeler, dinlenme alanları ve otopark yer alacak.

        Proje tamamlandığında umuyorum ve diliyorum ki; Uncalı Kent Mezarlığı eksikliklerini tamamlamış ve çevre düzenlemesi sonuçlanmış şekilde Antalya’ya değer katar.

Bu yazı toplam 520 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim