Bugün 30 Ocak 2023 Pazartesi
 • Antalya14 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1162.719
  %-0.17
 • Dolar
  18.7979
  %-0.03
 • Euro
  20.4188
  %-0.03

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Üniversite hayaline destek…

28 Kasım 2019 Perşembe 00:05

 

        Üniversite hayali binlerce kişi için bir hayaldir. Gerçekten bu hayal içinde olup da üniversiteyi kazanamayan, iş hayatına atılan o kadar çok kişi var ki.

        Üniversiteyi kazanıp da gidememek ayrı bir trajedidir…

        Maddi zorluklar içinde boğuşurken, ailesine katkı sağlamak zorunda kalan ve kazandığı üniversiteye gidemeyen kişilerin yıllar sonra ve hatta yaşamı boyunca içinde hep bir özlemdir üniversite…

        Her ne kadar üniversite mezunlarının bugün içinde bulunduğu sıkıntılı süreç, iş bulamamaları olayın sosyo-kültürel travmasını oluştursa da, gerçek olan üniversite olgusu çok farklı bir kazanımdır.

        İşte tam da bu noktada Kepez Belediyesi’nin örnek bir girişiminden söz edeceğim bugün.

    Kepez Belediyesi, hazırlık kursundan sonra ücretsiz deneme sınavlarıyla da gençlerin üniversite hayalini gerçekleştirmelerine destek veriyor.

   Anımsanacağı üzere belediye bünyesinde üniversite hazırlık kursları açılmıştı. Teomanpaşa ve Esentepe mahallelerinde açılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) hazırlık kursları sayesinde onlarca genç, üniversite hayalini gerçekleştirmişti.
Kurs merkezlerinde, bu yıl da üniversite giriş sınavına hazırlanan öğrencilere, deneme sınavı desteği de veriliyor.
  Bu anlamda Kepez Belediyesi, üniversite giriş sınavına girecek tüm öğrencilere yönelik ücretsiz deneme sınavı düzenliyor. Deneme sınavının ilki, Kasım ayının ilk haftasında 550 öğrencinin katılımı gerçekleştirildi. Temel yeterlilik testi (TYT) ve alan yeterlilik testi (ALT)nden oluşan sınavlar, belediyenin üniversiteyi hazırlık kursundaki görevli öğretmenlerin gözetiminde yapılıyor.
Önümüzdeki günlerde yapılacak olan deneme sınavlarının tarihleri ise belediyenin billboardlarından, sosyal medya hesaplarından ve okulların ilan panolarından duyurulacak.
Denene sınavları, belediyenin Teomanpaşa ve Esentepe mahallerindeki kurs merkezlerinde yapılıyor.

        Yaşamın her alanında eğitimin önemi ortada.

        Hangi koşullarda olursa olsun, eğitim ve öğretim olgusunu hep en üst seviyede belirlemeli ve hedefleri bu doğrultuda gerçekleştirmeliyiz.

        Kepez Belediyesi’nin bu anlamlı girişimini destekliyorum.

 

Bu yazı toplam 867 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim