Bugün 29 Ocak 2023 Pazar
 • Antalya16 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1164.692
  %0.00
 • Dolar
  18.799
  %0.00
 • Euro
  20.4291
  %0.00

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

YÖREX ve sembol değerler

11 Ekim 2021 Pazartesi 03:18

 Yöresel lezzetleri her zaman önemsemişimdir. Hangi şehre gidersem gideyim önceliğim tarihi ve sosyal dokuyu incelemek ve o kente özgü sembolleri yerinde görmek olmuştur.

            Bu sembol değer bir kilim de olabilir, bir meyve de olabilir, bir yiyecek türü de olabilir.

            Ve hatta hepsi olabilir…

            Çünkü ülkemizin özgün değerleri, sosyal ve kültürel yaşamı, doğası ve iklimi öylesine farklı, öylesine güzel ki!.

            Bu bağlamda; bu kültürel, sanatsal ve tarımsal değerlerimizin vitrine çıktığı YÖREX Fuarı önemli.

            “Sizin oraların nesi meşhur?” parolasıyla yöresel lezzetlerin buluştuğu önemli fuarlar arasında yeri alan YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı artık Antalya’nın bir markası oldu ve ‘’gelenekselleşti.’’

            20 – 24 Ekim 2021 tarihleri arasında ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde  düzenlenecek olan 11. Yöresel Ürünler Fuarı  öncesi çalışmalar yoğun şekilde sürüyor.

            Fuar öncesinde gazetemize de bir nezaket ziyareti gerçekleştiren ATB Başkanı Ali Çandır; hedeflerinin fuara daha çok katılımın sağlanması ve coğrafik işaretli ürünlere başvurunun bir sinerji yaratması olduğuna vurgu yaptı.

            Anımsayacağınız üzere geçtiğimiz yıl, pandemi kısıtlamaları nedeniyle YÖREX Fuarı gerçekleşememişti.

                        Şurası bir gerçek ki; yerel dokunun özünün korunması ve gelecek kuşaklara yaşatılması için işi şansa bırakma lüksümüz yok.

            Her zaman dile getirdiğim gibi yöresel lezzetler ve ürünlerin gelecek kuşaklara aktarımı konusunda titiz bir çalışmanın yürütülmesi kaçınılmaz bir gerçek. YÖREX Fuarı bunun için önemini her geçen gün arttıran bir buluşma haline geldi.

                                  

            Öncelikle şu gerçeğin altını çizmek istiyorum. Yöresel ürünlerin sergilendiği, marka değerlerin bir sentez gibi işlendiği YÖREX Fuarı’nın yerel lezzetlerin, ürünlerin korunması ve yaşatılması adına “atılması gereken adımlardan birisi” olduğuna inanıyorum.

            Antalya Ticaret Borsası tarafından bu yıl 11’ncisi düzenlenecek  YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı; gerçekten Antalya’nın yeni bir heyecanı oldu…

                        Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Antalya Ticaret Borsası’nın tohumlarını attığı bu önemli organizasyonu  Antalya’ya ayrı bir renk ve heyecan kattı.

            Katmaya da devam ediyor.

                        Antalya Ticaret Borsası; bu anlamda geçmiş yıllardan gelen tecrübesiyle gelenekselleşen bu organizasyonu daha geniş kitlelere duyuruyor  ve organizasyon bu doğrultuda şekilleniyor.

                                   YÖREX fuarı her şeyden önce yerel dokunun ön plana çıkarılmaya çalışıldığı, kendi kültürümüzün özümsendiği ve önemsendiği bir buluşma.

            Bu buluşmada yerel ürünlerin bir marka değeri ile buluşması noktasında ekonomiye katacağı sinerji hafife alınamaz.   

            Yöresel ürünlerin ve lezzetlerin vitrine çıkarılması, ulusal ve uluslar arası boyutta tanınırlığının sağlanması noktasında önümüzde zorlu ve uzun bir yolculuk var.

            Bu yıl 11’ncisi gerçekleştirilecek YÖREX Fuarı nedeniyle Antalya Ticaret Borsası’nı, tüm emeği geçenleri  ve Ali Çandır’ı  ve yönetimini kutluyorum.

           

 

Bu yazı toplam 259 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim