Bugün 29 Ocak 2023 Pazar
 • Antalya16 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1164.692
  %0.00
 • Dolar
  18.799
  %0.00
 • Euro
  20.4291
  %0.00

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Yürüyüş ve Bisiklet Yolu projesi

07 Mayıs 2021 Cuma 00:05

 

          Antalya’nın çekim merkezi eksikliğini zaman zaman dile getiriyorum.

          Bir turizm şehri olan, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan, ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sağlayan ve ülke tanıtımına dikkat çekici fayda sağlayan Antalya’da çekim merkezleri eksikliği ortada.

          Bu noktadan hareketle daha çok sinerji oluşturacak yeni projeler artık kaçınılmaz…

          Böyle bir olguda Büyükşehir Belediyesi dikkate değer bir projeye imza atmak için çalışmalarını sürdürüyor.

  Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların doğa ile iç içe yürüyüş yapabilmesine ve keyifle bisiklet sürebilmesine imkan sağlamak için Yeşilçam Doğa Yürüyüş ve Bisiklet Yolu Projesi hazırladı. Sarısu-Gökdere-Gedeller- Hacısekiler- Akdamlar ve Gökçam mevkiinin rota olarak belirlendiği yürüyüş ve bisiklet yolu 38 kilometrelik bir güzergaha sahip olacak. 

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanlığı, Antalyalıların kentin yanı başındaki doğal güzellikleri keşfedebilecekleri, kent yaşamının stresini spor yaparak atabilecekleri doğa ile iç içe bisiklet ve yürüyüş yolu projesi hazırladı. Sarısu-Gökdere-Gedeller- Hacısekiler- Akdamlar- Gökçam- Doyran mevkilerinin rota olarak belirlendiği 38 kilometrelik bir güzergah oluşturuldu. Güzergahın, 1960 ve 70’li yıllarda Cüneyt Arkın’ın Alageyik, Büyük Yemin, Fatma Girik’in Kara Peçe, Rüştü Asyalı’nın Keloğlan filminin çekildiği bir bölgede yer alması nedeniyle Yeşilçam Doğa Yürüyüş ve Bisiklet Yolu Projesi adı verildi. 

 

   Özellikle pandemi nedeniyle evlerinde sıkılan Antalyalıları spora teşvik etmek, bir rehbere ya da gruba ihtiyaç duymadan ailece doğa içinde güven içinde keyifle yürüyüş yapma ve bisiklete binme imkanı sunmak amacıyla Yeşilçam Doğa Yürüyüş ve Bisiklet Yolu Projesi çok yerinde bir proje olacak.

   Yeşilçam Doğa Yürüyüş ve Bisiklet Yolu Projesi 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde hizmete açılması planlanıyor.  Gezilere katılanlara doğada bulunurken doğaya zarar vermeden nasıl davranılması gerektiği konularında eğitimler verilecek. İnsanlar istediği etapta, istediği mesafede, istediği sürede doğa ile baş başa yürüme ya da bisiklete binme imkanına sahip olacak. Güzergah üzerindeki tesislerden, yerel satıcılardan alış veriş yapabilecek. Bölgenin ekonomik refahının yükselmesine katkı sağlanacak.

   İnsanların yürüyüşlerini rehber olmaksızın yapabilmeleri için güzergâh haritası dijital ortamda ve baskılı olarak vatandaşlara ücretsiz sunulacak. Ayrıca belirli aralıklarla konulacak tabelalar ve yol çizgileri sayesinde de yürüyüşçüler ve bisikletçiler en iyi şekilde yönlendirilecektir. Rotanın şehir merkezine yakın olması avantajıyla Antalyalılar özel araçlarıyla ya da toplu ulaşım araçlarıyla yürüyüş ve bisiklet yoluna ulaşabilecek. 

          Böylesi projelerin kent sinerjisine ve kişi başına düşen yeşil alan miktarının artmasına katkı sağlayacağını düşünüyorum.

          

Bu yazı toplam 689 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim