Bugün 18 Mayıs 2024 Cumartesi
 • Antalya20 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  2504.005
  %0.06
 • Dolar
  32.1989
  %-0.09
 • Euro
  34.8984
  %0.11
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Antik Çağın Sıvı Altını Öğrencilere Anlatıldı
14 Aralık 2018 Cuma 14:18

Antik Çağın Sıvı Altını Öğrencilere Anlatıldı

AKDENİZ Üniversitesi ile Zeytinpark arasında imzalanan işbirliği protokolu kapsamında hayata geçirilen "Doğanın Mucizesi" projesi, üniversite öğrencilerinin...

AKDENİZ Üniversitesi ile Zeytinpark arasında imzalanan işbirliği protokolu kapsamında hayata geçirilen "Doğanın Mucizesi" projesi, üniversite öğrencilerinin ufkunu açıyor. AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğrencileriyle bir araya gelen AÜ Serik Gülsün-Süleyman Süral Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Bölümü öğretim görevlisi Arkeolog Kemal Demirtaş, "Antikçağ Akdeniz'inde; Zeytin, Ağacı ve Yağı" konferansı verdi.

Arkeolog Kemal Demirtaş, Akdeniz denince zeytinin akla geldiğini belirterek, zeytin ağacının meyvesi ve yağını etnoarkeolojik bir yaklaşımla katılımcılara anlattı. M.Ö. 10'uncu binden itibaren zeytin ağacına ait bilimsel veriler olduğunu aktaran Demirtaş, Herakles'le birlikte insanın kendine tanrısal özellikler yüklediğini, bunun ifade biçimi olarak da zeytin ağacı, zeytin ve yağının seçildiğini belirtti. Demirtaş, "Tanrısallaşmak isteyenler bunun yolunun zeytinden geçtiğini düşündüler" dedi.

Zeytinin Lübnan-Suriye sahil şeridinde ticari araç olarak kullanıldığını, Mısır'da başlayan güreş sporunun yapıldığı her alanda zeytinyağının var olduğunu söyleyen Demirtaş, antik çağ tarihçisi Plinius'un metinlerinde zeytinyağının insan vücudu için çok gerekli olduğunun kayıtlara geçtiğini anımsattı.

GÜÇ VE EBEDİYETİN SİMGESİ

Üç semavi din için kutsal sayılan Kudüs'ün zeytin ve zeytinyağı üretiminin önemli merkezlerinden biri olduğunu belirten Demirtaş, "Antik çağda sıvı altın olarak nitelendirilen zeytinyağına ve zeytine günümüze gelinceye kadar çok çeşitli anlamlar yüklenmiştir; zafer, ebediyet, güzellik, asalet, güç ve mücadele bunlardan birkaçı" diye konuştu.

ZEYTİNPARK KORUNMALI

Antalya'da antik dönemden günümüze zeytin tarımının hep olduğunu belirten Arkeolog Kemal Demirtaş, Zeytinpark gibi zeytin varlığıyla bilinen alanın korunmasının önemini vurguladı. Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü öğrencilerinin çektiği fotoğraf ve görüntüyle alanı ölümsüzleştireceğini kaydeden Demirtaş, "Bütün bu dinlediklerinizden sonra zeytine mi, zeytin ağacına mı yoksa zeytinyağına mı bakılması gerekliliği konusunda verilecek mesaj sizlerin parmak uçlarınız aracılığıyla bize ulaşacak" dedi.

ZEYTİN SERGİSİ

Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nafia Özdemir Hanyaloğlu, hazırlık konferanslarının öğrencilerin hem alanı, hem zeytini daha yakından tanıması ve tanıtması amacıyla hayata geçirildiğini belirterek, "Zeytinpark bizler için gelecek nesillere aktarılması gereken bir alan. Yıl boyunca derslerinin bir bölümünü Zeytinpark'ta uygulamalı görecek olan öğrencilerimiz, alanın tüm değerlerini fotoğraflayıp yıl sonunda Doğanın Mucizesi isimli sergi açacak" dedi.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 960 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim