Bugün 31 Ocak 2023 Salı
 • Antalya10 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1151.73
  %-0.83
 • Dolar
  18.8054
  %0.06
 • Euro
  20.3549
  %-0.13

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Madde bağımlılığı ile mücadele

28 Nisan 2022 Perşembe 00:05

 

            Çağımızın önemli toplumsal sorunlarından birisi madde bağımlılığı…

            Uyuşturucu, alkol, tütün ve davranışsal bağımlılık adı altında tanımlayabileceğimiz bağımlılıkla mücadelede her yıl yeni yol haritaları belirlenirken, madde bağımlılığına bağlı ölümler ise maalesef durmuyor.

            Uyuşturucu ile mücadele ise topyekün tüm Dünya ülkelerinin kafa yorduğu kronik bir sorun haline geldi.

            Uyuşturucu kullanma yaşının giderek aşağıya düşmesi ise gerçek anlamda hepimizin kafa yorması gereken trajik bir konu.

            Madde bağımlılığı ile mücadelede ise kesinlikle kararlı adımlar atılması kaçınılmaz…

            İnsan sağlığını direkt etkileyen bu küresel sorun; beraberinde acı, gözyaşı ve dramı getiriyor.

            Ülkemizde bu anlamda ciddi çalışmalar yapılıyor.

            Özellikle sokakta yaşamak zorunda kalan bireylerin tedavi edilerek topluma kazandırılması ve düzenli bir işe yerleştirilmesi kalıcı çözümler sağlayabiliyor.

            Bununla birlikte Antalya’da madde bağımlılığı ile ilgili bir çalıştay düzenlenmesi olumlu bir adım.

Bu anlamda; Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce 81 ilde ve tüm ilçelerde ‘Ben Olsaydım’ temasıyla; uyuşturucu, alkol, tütün ve davranışsal bağımlılık ile mücadele çalıştayı, Vali Yazıcı başkanlığında gerçekleştirildi.

Kepez Neşet Ertaş Sivil Toplum Kuruluşları Merkezi’nde düzenlenen toplantıya; Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Vali Yardımcısı Atıf Çiçekli, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanı SG. Yrb. Murat Sezgin, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. İsmail Başıbüyük, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Çalışkan ve kurumların il müdürleri ile bağımlılıkla ilgili uzman ve yetkililer katıldı.

   Söz konusu çalıştayda bağımlılığın tüm dünyanın en büyük problemlerinden biri olduğunu söyleyen Vali Yazıcı; “Bizim en büyük hedefimiz bu illete çocuklarımızı ve gençlerimizi hiç bulaştırmamak olmalıdır. Esas olan sağlık ve güvenlik güçlerimize bu işi düşürmemektir. Biliyoruz ki yavrularımızın bu illete bulaştıktan sonra kurtulması çok zor oluyor. Dolayısıyla da Milli Eğitim, Gençlik ve Spor, Müftülük ve üniversitelerimiz gibi toplumun genç kesimiyle ilgisi olan tüm birimlerimize büyük görev düşüyor. Çocuklarımızı ve gençlerimizi bu illete bulaştırmamak adına; eğitim, spor, sanat ve kültürel aktiviteler ile çocuklarımızı korumalıyız.” dedi.

  Her şeyin eğitimden geçtiğini, çocuk ve gençlere gereken eğitimin verilmesi gerektiğini belirten Vali Yazıcı; “Tüm birimlerimiz ve kurumlarımızın bağımlılıkla

mücadele konusunda hassas olmasını bekliyorum. Burada bulunan yönetici arkadaşlarımızdan, kurumlarında bu işle ilgilenen birimleri zinde, canlı ve sürekli sahada tutmalarını istiyorum. Bu süreci yönetirken de ilgili birimlerden de destek  alabilirsiniz. Unutmayalım bu illeti çocuklarımızla ve gençlerimizle hiç buluşturmamak asıl hedefimiz olmalıdır.” şeklinde konuştu.

            Evet… Böylesi çalıştaylar, sempozyumlar, paneller soruna dikkat çekmesi adına oldukça önemli.

            Bunun yanı sıra madde bağımlılığıyla mücadele yeni projeler, çalışmalar ve denetimler şart…

Bu yazı toplam 596 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim