Bugün 31 Ocak 2023 Salı
 • Antalya11 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1151.391
  %-0.86
 • Dolar
  18.8054
  %0.09
 • Euro
  20.3683
  %-0.05

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

İlçelerdeki projelere ödül

26 Kasım 2018 Pazartesi 15:27

 

        Antalya’nın ve 19 ilçesinin gerçekten çok zengin bir tarihi geçmişi var.

        Zaman zaman yazılarımda ilçelerimizdeki bu tarihi zenginliği gazetemiz aracılığıyla dile getiriyorum. Kaleme aldığım yazılarda özellikle uzak ve yakın tarihimizden güzel eserler bulunan mimari yapıların mutlaka korunması gerektiğini yazıyorum.

        Geçtiğimiz günlerde tarihi eserlerimizin restorasyonuna verilen ödül sevindirici.

        Proje ödüllerinde Kumluca ve Kepez ilçelerimiz başarılı olurken, yarışma kapsamında başarı ödülünü de Manavgat Belediyesi aldı.

        Bugün Akseki ilçemizden söz etmek istiyorum.

                        Akseki ilçemizin zengin tarihi değerlerinin restorasyonla gelecek kuşaklara aktarımı bu noktada çok özge bir kavram.

        Akseki ve İbradı gibi Antalya’ya bağlı uzak coğrafyadaki mimari eserlerin özgün projelerle gelecek kuşaklara aktarımı çok anlamlı.

        Bu bakımdan Akseki ilçemizin aldığı bu ödül de bana çok anlamlı ve yerinde geldi.

    Evet… ÇEKÜL Vakfı ve Akdeniz Tanıtım işbirliğinde düzenlenen ve her yıl yapı sektörüyle tarihi belediyeleri, akademisyenleri ve uzmanları bir araya getiren YAPEX Restorasyon Fuarı bu sene de “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”nın ödül törenine ev sahipliği yaptı. Tarihi Kentler Birliği’nin, kültürel mirası koruma ve özendirme projelerini teşvik etmek amacıyla 2001 yılından bu yana düzenlediği yarışmada bu sene 62 belediyeden 123 proje ve uygulama değerlendirildi.

 

   Yarışmaya katılan proje ve uygulamalar, TKB’nin mimarlık, şehircilik, arkeoloji, sanat tarihi, hukuk ve kent yönetimi alanlarındaki uzmanlardan oluşan jürisi tarafından, 5 farklı kategoride değerlendirildi.

 

    “Akseki Ticeret Müzesi, Zilalci Konağı ve Bademli Han Restorasyon Projeleri, Sarı Hancılar Han Restorasyonları ve Cevizli Metin Sözen Sokağı Sağlıklaştırma Projesi” kapsamında bölgesel ölçekteki kültür yolu rotasının üzerinde odak noktaları yaratarak, bütüncül bir koruma programı geliştirmesi, yerel değerlere odaklı sürdürülebilir bir turizm stratejisi oluşturması, birbirini tamamlar nitelikteki yapıların restore edilerek işlevlendirilmesi çalışmaları nedeniyle Akseki Belediyesi Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Akseki Belediyesi’nin ödülünü Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal, TKB Encümen Üyesi, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in elinden aldı.

   Antalya’daki bir ilçemizin bu ödülü almasının yanı sıra farklı şehirlerimizdeki mimari eserlerin özgün restore ile parlatılması çok önemli.

        Bu tarz özgün çalışmaların yayılması dileğimle…

 

Bu yazı toplam 1592 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim