Bugün 05 Şubat 2023 Pazar
 • Antalya9 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1128.278
  %0.00
 • Dolar
  18.8012
  %0.00
 • Euro
  20.2949
  %0.00

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Öğretmenlerimizi unutmadan…

25 Kasım 2017 Cumartesi 00:29

 

            Topluma faydalı birer fertler olmamızda büyük rol üstlenen, sabırla, özveriyle tüm sorunlarımızla ilgilenen, yeri geldiğinde anne baba şevkatini bizden esirgemeyen öğretmenlerimiz  çok değerli varlıklar…

            Yaşantımıza yön vermiş, emek vermiş, sabır vermiş, sevgi saygı ve kişilik kazandırmış önemli değerleri bir günle sınırlandırmak büyük yanlış.

            Eğitim; yaşamın her alanında, her ortamda tutunacağımız bir dal, sığınacağımız bir liman, çağdaşlığın simgesi…

            Gelişmişliğin ve çağdaşlığın temel kurallarından birisi olan eğitim; eğitimçilerin varlığı ile güzel ve anlamlı…

            Her 24 Kasım’da büyük bir görev üstlenen ve geleceğimizin teminatı diye tanımlayabileceğimiz öğretmenleri “anımsıyoruz.”

            İlköğretimde hatta kreşte tanımaya başladığımız öğretmenler, yaşantımızın her evresinde ışık demetini bizlerin aydınlanması için etrafa saçıyor ve bu aydınlık hepimizi aydınlatıyor.

                        Bu büyük değerlerimizi sadece bir günde anımsamak, değerini özümsemek olası değil.

            Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitime ve öğretmenlere verdiği değer; çağdaş Türkiye modeli için gerçekten altı çizilmesi gereken bir ayrıntı.

                        Ülke ve dünya ölçeğinde ailede başlayan eğitimi, okul yaşamında taçlandıran, kişilik kazandıran, sorumluluk bilincinin gelişmesinde etkin rol üstlenen, bilgi dağarcığındaki cevherleri ışık hüzmesi gibi bize aktaran, çağdaş yaşamın, bilginin, teknolojinin, kültürün ve sanatın tüm evrelerinde gerekli olan eğitim olgusunu bizlere sunan öğretmenlerimizi bu anlamlı günlerinde yürekten kutluyorum.

                        Gerçekten bu önemli ayrıntının altını çizmek gerekiyor.

            Pozitif enerjisini, bilgisini, birikimini bize aktaran, topluma yararlı, ülkeye yararlı bir fert olmamız için adeta çırpınan eğitimcilerimize ne kadar teşekkür etsek azdır.

            Kutsal bir görevi yerine getirirken, aslında oldukça yıpranan bu değerlerimizin değerini yıllar sonra anlayabiliyoruz ancak.

            Anlayabiliyorsak; yine de bir  kazanım diye düşünüyorum…

                                    Üniversite döneminde de toplumsal sorumluluk alma noktasında bizlere rehber olan, kişiliğimizin gelişimi, gelişen dünyanın ihtiyaçlarına göre aktif rol üstlenmemiz noktasında örnek olan öğretmenlerimiz; gerçekten toplumsal barışın ve dünya barışının temel direktörleri olarak karşımıza çıkıyor…

            Öğretmenlerimizin geçmişten bugüne gelen sorunları var, sıkıntıları var.

            Bu sorunlar ekseninde bile görev aşkıyla tebessümlerini eksik etmeyen, yarınlara umutlu girebilmemiz adına bilgi dağarcıklarını sürekli yenileyen bu değerlerimize hak ettikleri değeri verebiliyor muyuz?

            Önemli olan bu bence.

            Öğretmenlerimizin bugün ve gelecek açısından kafalarının rahat olması gerek.

            Etrafını aydınlatırken, kendisi mum gibi eriyen bu özge değerlerimizin kronikleşmiş sorunlarını çözerken, övgüyü de, değeri de, tebessümü de, onlara olan saygımızı ve sevgimizi bir günle sınırlandırmamak gerek…

                        Ülke ve dünya ölçeğinde ailede başlayan eğitimi, okul yaşamında taçlandıran, kişilik kazandıran, sorumluluk bilincinin gelişmesinde etkin rol üstlenen, bilgi dağarcığındaki cevherleri ışık hüzmesi gibi bize aktaran, çağdaş yaşamın, bilginin, teknolojinin, kültürün ve sanatın tüm evrelerinde gerekli olan eğitim olgusunu bizlere sunan öğretmenlerimizin özverisi ve emeği için içten teşekkürler…

                        Öğretmenlerimizin  emeklerinin karşılığı hiçbir şeyle ölçülmeyecek kadar özge…

Bu yazı toplam 1051 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim