Bugün 29 Ocak 2023 Pazar
 • Antalya16 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1164.692
  %0.00
 • Dolar
  18.799
  %0.00
 • Euro
  20.4291
  %0.00

Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ömer Yetgin / BUGÜNLÜK

Çelişkiler üzerine…

31 Mart 2021 Çarşamba 00:05

   Üretim ve üretimi teşvik etmek adına atılan her adımın bugünün ve geleceğin en önemli olgular olduğunu artık görmemiz gerekiyor.

Üretimi canlandırırken, tasarrufu ve verimliliği de en etkin biçimde kullanmalıyız.

                         “Tasarrufu geliştirmeliyiz ve yaşam biçimi olarak algılamalıyız” derken savurganlığı ön plana koyan kişilerin kendi içerisinde yaşadığı çelişkiyi anlatmak için ne sayfalar yeter, ne de sözcükler!

            Hatta benim de çevremde sıklıkla gözlemlediğim üzere,  tasarruf yapanı, gösterişten uzak duranı, ve savurganlığı kesinlikle reddeden kişileri eleştirenlerin sayısı üzülerek söylüyorum ki bir hayli fazla.

            Böyle bir ortamda öncelikle kamu kurum ve kuruluşlardaki savurganlığı önleme ve bitirme noktasında öncelikle her bireyin bu konu hakkında sorumluluk sahibi olması gerek.

            Şurası bir gerçek ki, kişi başına düşen milli gelir bakımından pek iç açıcı konumda değiliz.

            Tasarruf yapmayı, savurganlığa son vermeyi “önceliğimiz” olarak ele almamız gerekirken, bu konuda örnek olabilecek uygulamalı gereksiz görmek, kendi gerçeklerimizle örtüşmeyen bir görüntüden başka bir şey olmuyor…

            Artık bir an önce Resmi kurum ve kuruluşlardaki savurganlığa son verecek bir anlayışı tüm yönleriyle yaşantımıza sokmamız için süreç hala geç değil…

            Zor şartlar altında geçim mücadelesi veren insanlar zaten olabildiğince “tasarruf” yapıyor…

            Bu konuda bir olumsuzluk yok!

            Asgari ücretle geçinmeye çalışan, ay sonunu zor getiren, hatta borç alarak bir sonraki aya borçlanarak giren, temel tüketim giderlerinden feragat eden dar gelirli için zaten savurganlıktan söz etmek imkansız!

            Yani vatandaş olarak zor şartlarda geçim mücadelesi verirken, konuşmalarımızda gösterişi ve ihtişamı hoş gören bir yaklaşımı anlayamıyorum…

            Doğru da bulmuyorum.

            İşte tam da bu noktada üretimin canlandırılması, verimliliğin arttırılması noktasında bir seferberlik içerisinde olmamız kaçınılmaz bir gerçek.

                        Bu gerçeği görüp de, halen kendi içerisinde çelişen insanların ay sonunu getiremediği bir ortamda; bir de  gösterişi ve ihtişamı öven sözlerini anlamak mümkün değil!

           

            Üretimi, verimliliği, tasarruf etmeyi teşvik edeceğimiz yerde, savurganlığı, gösterişi ve ihtişamı öven bir yaklaşımla bir yere varamayız.

            Acilen üretimi canlandırmalıyız.          

           

 

Bu yazı toplam 369 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim