Bugün 30 Eylül 2023 Cumartesi
 • Antalya21 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  1629.728
  %0.02
 • Dolar
  27.3788
  %-0.11
 • Euro
  28.9506
  %-0.02

Adem Vural / SON HABER

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adem Vural / SON HABER

Evde sağlık hizmetleri meselesi

29 Mayıs 2023 Pazartesi 14:38
Hastalık, sağlık hepimiz için değişmez konulardır.
 
Bugün sağlığımız yerinde olabilir, ancak yarının ne olacağı belli olmaz. Bu sebepten dolayı sağlık hizmetlerinin aksamadan ve eksiksiz olması çok mühim bir konu.
 
Son senelerde özellikle de pandemi döneminde evde sağlık hizmetlerinin yaygınlaştığına tanıklık ediyorum.
 
Yerel belediyeler bu anlamda yararlı çalışmalar yapmakta.
 
Bilhassa yatağa bağlı hastaların tedavisi ve bakımı ile ilgili hizmetler hasta yakınlarını oldukça rahatlatıyor.
 
Bu noktadan hareketle Antalya Büyükşehir Belediyesi yatağa bağımlı vatandaşlara ve yakınlarına destek olmak amacıyla hasta yatağı yardımlarını sürdürüyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi, 19 ilçede hasta ve yatalak durumdaki vatandaşlara 2019 yılı Nisan ayından bu yana toplam 3 bin 204 adet tam donanımlı otomatik hasta yatağı yardımında bulundu.
 
Engellilerin, yaşlıların, bakıma muhtaç hasta ve hasta yakınlarının hayatını kolaylaştırmak ve onlara destek olabilmek adına çalışmalarını sürdüren Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin hasta yatağı yardımları yüz güldürüyor. Geçirdiği ameliyat sonrası ya da hastalığı nedeniyle evden çıkamayan, hareket kabiliyeti azalan ya da hiç olmayan, yatağa bağımlı vatandaşların konforunu arttırmak için tam donanımlı hasta yatağı desteği sağlanıyor.
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından 2019’un Nisan ayından bu yana 19 ilçede ihtiyaç sahibi vatandaşlara 3 bin 204 adet elektronik hasta yatağı yardımı gerçekleştirdi. Sosyal hizmet uzmanları tarafından vatandaşlardan gelen talepler titizlikle değerlendirip yapılan incelemenin ardından zor durumdaki ihtiyaç sahibi hastalara otomatik hasta yatağı desteğinde bulunuldu. Vatandaşın evine götürülen yatakların kurulumu yapıldıktan sonra kullanımı da anlatılıyor. Hastaların ve ona bakan kişilerin hayatının bir nebze de olsa kolaylaşmasına katkı sağlanıyor.
 
Öte yandan hastane tipi tam donanımlı ve kumandalı yatakların çift motoru sayesinde hem sırt hem de ayak kısmı hareket ettirilebiliyor. Ergonomik yapısıyla, yattığı süre boyunca hastanın konforunu sağlayan hasta yatakları, hasta yakını için de kolaylık sunuyor.
 
Maddi durumu iyi olmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmaları, ve en önemlisi de bu hizmetlerin ayağına kadar getirilmesi oldukça yerinde bir uygulama.
 
Söz konusu çalışmaların artarak devam etmesi lazım.
 
Esen kalın.
Bu yazı toplam 509 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim