Bugün 22 Haziran 2024 Cumartesi
 • Antalya28 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  2449.214
  %-1.76
 • Dolar
  32.8194
  %0.11
 • Euro
  35.0403
  %0.44
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mecliste Doğu Garajı Kültür Merkezi Tartışması
14 Aralık 2018 Cuma 16:38

Mecliste Doğu Garajı Kültür Merkezi Tartışması

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, belediyenin Doğu Garajı Kültür Merkezi'nde 72 işyerinin satışına yönelik CHP'lilerin eleştirilerine,...

ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, belediyenin Doğu Garajı Kültür Merkezi'nde 72 işyerinin satışına yönelik CHP'lilerin eleştirilerine, "Mirasyedi gibi harcamıyoruz. Proje

ürettikten sonra satıyoruz. Doğu Garajı bizim ürettiğimiz bir projedir. Bu proje bizden önceki 5 senede "bizim ürettiğimiz" proje diye durduruldu" dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi, 2018 yılında son kez toplandı. Menderes Türel'in başkanlığındaki yılın son toplantısında Büyükşehir Belediyesi, Doğu Garajı Kültür Merkezi'ndeki 72 işyerinin satılması için encümene yetki verilmesi istedi. Maddede CHP Sözcüsü Cansel Çevikol Tuncer, belediyenin sürekli gayrimenkul satışı yaptığını belirterek, satılacak bu dükkanların yerine sermaye konulup konulmayacağını sordu. CHP'li meclis üyesi Recep Tokgöz de projeyle esnafın zarara uğratıldığını, projeyle Antalya'nın kalbine hançer sokulduğunu kaydetti.

PROJE CHP'Lİ KUMBUL DÖNEMİNİNDİ

Başkan Menderes Türel, Doğu Garajı projesi hakkında meclisi bilgilendirdi. 2004 yılında göreve gelmeden önce CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul döneminde burada yarışma projesi açıldığını belirten Türel, yarışma projesini iki genç mimarin kazandığını söyledi. Türel, "Bugün Antalya'nın kalbine hançer soktuğunuz dediğiniz proje CHP'li yönetimindi ki bana göre bir hançer değildi. Biz 2004'te göreve geldiğimizde sadece o projeyi uyguladık. Biz kurumsal aidiyet var dedik ve CHP'li belediyenin bıraktığı projeye başladık. Ancak tarihi bir nekropol çıktı. Petrol bulunmuş kadar sevindiğimi söyledim. Merkezde tarihi bir nekropol bizim için büyük bir şans dedik. O nekropolle birlikte çalışmalara ara verdik, kazı çalışmalara başladı. Biz görevden ayrıldıktan sonra gelen CHP'li yönetim, yok üniversite mi yok hastane mi yapalım mı dedi ve 5 sene geçti. Bir şey yapmadınız, biz gelir gelmez burayı Antalya'ya kazandırdık. Esnafı buraya yeniden taşıyacağız. Siz esnafı sarı zarflarla sokağa attınız. Biz vicdanlı insanlarız. Esnafın imdadına biz yetiştik" diye konuştu.

MİRASYEDİ GİBİ HARCAMIYORUZ

Belediyenin sürekli gayrimenkul satışı yaptığına yönelik algının doğru olmadığını kaydeden Türel, "Mirasyedi gibi harcamıyoruz. Proje ürettikten sonra satıyoruz. Doğu Garajı bizim ürettiğimiz bir projedir. Bu proje bizden önceki 5 senede bizim ürettiğimiz proje diye durduruldu. Antalya'nın 5 senesini kaybettirdiler. Bir çivi bile çakmadılar. Yine çivilerini biz çaktık. Biz üreten belediyeyiz. Burada proje yoktu. Biz ürettik, gayrimenkulleri gelir oluşturmak için satıyoruz. Keşke her belediye böyle proje üretse de gelir elde etse. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ekonomik performansı destan yazıyor, borç her belediyede olur. İller Bankası'ndan borç alıyorum ama proje karşılığında. İller Bankası, faizi en düşük bankadır. Proje üretirseniz kredi alabilirsiniz. İller Bankası'na en borçlu belediyeler arasında 5'inci sıradaymışız, keşke İller Bankası'ndan kredi kullanan birinci belediye olsaydık. İller Bankası proje ürettiği için kredi veriyor. İller Bankası'ndan kredi alabilmek marifettir" dedi.

TÜREL, MAAŞ ÖDEYEMEYEN CHP'Lİ BELEDİYELERİ ELEŞTİRDİ

Menderes Türel, isim vermeden de bazı CHP'li belediyeleri, personeline uzun süredir maaş veremediği gerekçesiyle eleştirdi. Hiçbir personeline borcu olmadığı vurgusunu yapan Türel'e, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek cevap verdi. Böcek, 1 Ocak 2018'den itibaren 2200 liranın üstünde maaş ödeyeceklerini kaydetti. CHP Sözcüsü Cansel Çevikol Tuncer de kararın diğer belediyelere örnek olmasını istedi.

SAAT KULESİ YANINDAKİ PARKIN SATIŞI İÇİN ENCÜMENE YETKİ

Meclis'te eskiden ANSAN'ın bulunduğu Saat Kulesi'nin yanındaki parkın satışı için Büyükşehir Belediyesi encümene yetki verilmesini istedi. CHP, MHP ve İYİ Parti, söz konusu alanın Antalya'nın tarihi için çok önemli bir yer olduğunu belirterek satılmamasını istedi. Ak Parti'nin "evet" oyuyla madde oy çokluğuyla meclisten geçti. Menderes Türel, eleştirileri değerlendireceklerini söyledi. Konuyu yeniden ele alacaklarını belirten Türel, "Burayı kesin satacağız diye bir şey yok, sadece encümene yetki verdik" dedi.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 1400 defa okunmuştur
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim