Bugün 18 Nisan 2024 Perşembe
 • Antalya16 °C
 • IMKB

  %
 • Altın
  2465.655
  %-0.22
 • Dolar
  32.4647
  %0.08
 • Euro
  34.7892
  %0.31

Mustafa Yetgin

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa Yetgin

Ormanlarımız Yanmadan Konuşalım

29 Mart 2024 Cuma 12:16

İlimiz orman yangınları meselesi ile ilgili olarak en çok dikkat etmesi gereken bir özelliğe sahip.

            Manavgat, Akseki, İbradı, Kemer, Gazipaşa, Kaş, Kalkan, Aksu, Serik başta olmak üzere hakikaten ormanlık alanlar olarak şanslı bir şehirde yaşamaktayız.

            Bir taraftan şanslıyız ancak bunun da sorumluluğu bulunmakta.

            Çünkü yeşil alanların bakımı, korunması, gelecek kuşaklara aktarılması ve en mühimi orman yangınları ile müczdele çok önem arz ediyor.

            Yaşamakta olduğumuz ilin ciğerleri olan ormanları bir taraftan korurken, diğer taraftan olası yangınlara hazırlıklı ve tedbirli olmakta fayda var.

Geçtiğimiz hafta bu konuyla ilgili bir panel düzenlendi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz hafta cumartesi günü  saat 13.00’te AKM’de üniversitelerden profesörlerin katılımıyla “Ormanlarımız Yanmadan Konuşalım” paneli düzenledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Orman Haftası nedeniyle Türkiye Ormancılar Derneği işbirliğiyle “Ormanlarımız Yanmadan Konuşalım” panelinde bu husus masaya yatırıldı.

  AKM Perge Salonu’nda düzenlenen panelin açılış konuşmalarını Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye Ormancılar Derneği Genel Başkanı Ahmet Hüsrev Özkara yaptı.

  Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Kavgacı’nın moderatör olduğu panelde, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Doğanay Tolunay “İklim Krizi Yangınları Tetikler mi?”, Akdeniz Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Neyişçi “Orman Yangınlarına Dirençli Olmak”, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ertuğrul Bilgili “Büyük Orman Yangınlarıyla Mücadele Mümkün Mü?”, Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Çağatay Tavşanoğlu “Yangın Sonrası Yeni Bir Yangın Başlamasın: Ekolojik Restorasyon” konulu sunumlar yaptı.

            Bu tarz paneller, söyleşiler, toplantılar farkındalık oluşturmak için fayda getirecektir.

            Bilhassa orman yangınları ile mücadelede önleyici tedbirler çok daha önem arz etmekte.

            Sağlıcakla kalın.

 

Bu yazı toplam 271 defa okunmuştur.
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 1983 Antalya Son Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 242 311 76 60 0 242 311 76 61 | Faks : 0 242 311 46 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim